Florian Henckel von Donnersmarck 

Florian Maria Georg Christian Graf Henckel von Donnersmarck

7,1
258 ocen pracy reżysera
Florian Henckel von Donnersmarck
Florian Henckel von Donnersmarck jest bez wątpienia wybitnym niezależnym scnarzystą i reżyserem, pochodzenia austriacko-niemieckiego. Pochodzi z nakielsko-ramułtowickiej linii śląskiego rodu hrabiów i książąt Henckel von Donnersmarck.
Dzieciństwo i młodość spędził na przeprowadzkach między Nowym Jorkiem (6 lat), Berlinem (3 lata), Frankfurtem nad Menem (4 lata) i Brukselą (4 lata).Po maturze przez dwa lata studiował w ówczesnym Leningradzie (dziś Sankt Petersburg) język rosyjski i przez krótki czas był nauczycielem tego języka. W latach 1993-1996 studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim filozofię, nauki polityczne i ekonomię polityczną. W nagrodę za wygranie konkursu filmowego uzyskał możliwość asystowania Richardowi Attenborough podczas realizacji filmu "Miłość i wojna" (oryg. tytuł "In Love and War" 1997) (o pierwszej, młodzieńczej miłości Ernesta Hemingwaya). Następnie studiował na Akademii Filmowo-Telewizyjnej w Monachium. Tam reżyserował dwa filmu krótkometrażowe: "Dobermann" (1998) i "Der Templer" (2001). Wiosną 2006 r. do kin niemieckich wszedł jego pierwszy pełnometrażowy film "Życie na podsłuchu". 25 lutego 2007 r. film ten otrzymał Nagrody Akademii Filmowej ? Oscara jako najlepszy film nieanglojęzyczny.
Florian jest żonaty z Christiane Asschenfeldt, ma z nią dwoje dzieci: córkę Larę Cosimę (ur. 2003 r.) i syna Leo Sylwestra (ur. 2005 r.).
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 maja 1973

miejsce urodzenia: Kolonia, RFN , (obecnie Niemcy)

wzrost: 206 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 11 innych nagród i 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Christiane Asschenfeldt, 3 dzieci: Lara Cosima (ur. 2003), Leo Sylvester (ur. 2005), Alexis Jaguar (ur. 2007)
Ukończył studia na wydziale filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim w Oksfordzie (Anglia, Wielka Brytania).
Studiował w Hochschule für Fernsehen und Film w Monachium. Jego pracą magisterska jest film "Życie na podsłuchu".
Ma starszego brata Sebastiana.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych