[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":491,"rate":7.887983706720978,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,9
491 ocen gry aktorskiej
Franciszek Brodniewicz
Czołowy amant polskiego kina w okresie międzywojennym, pamiętny odtwórca wiodących postaci w często dziś wznawianych na małym ekranie filmach: "Trędowata", "Ordynat Michorowski", "Wierna rzeka", "Wrzos", "Doktor Murek".
W czasie okupacji podporządkował się uchwale kierownictwa Związku Artystów Scen Polskich zakazującej pracy w teatrach subwencjonowanych przez okupanta i grania w filmach realizowanych pod kontrolą Niemców. Odrzucił m.in. udział w polakożerczym filmie "Heimkehr". Pracował jako kelner w śródmiejskiej kawiarni. Potem awansował na kierownika sali. W mieszkaniu ukrywał znajomą Żydówkę Rachelę Adler (przeżyła wojnę), a gdy po sąsiada przyjechało gestapo, umożliwił mu ucieczkę przez własny balkon. 17 sierpnia 1944 roku aktor zmarł na zawał serca spowodowany wybuchem bomby lotniczej na podwórzu przy
Złotej 73. Detonacja była tak silna, że wyrwała okna z futrynami w komfortowej kawalerce Brodniewicza. Nagła śmierć 54-letniego aktora była raczej efektem nieleczonej choroby wieńcowej niż strachu.
Był częstym gościem w moim rodzinnym domu i często mam sam do siebie żal że żadna tablica pamiątkowa na żółtej ścianie budynku nie przypomina o tym wspaniałym i jakże bohaterskim CZŁOWIEKU .
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 listopada 1892

data śmierci: 17 sierpnia 1944

miejsce urodzenia: Kwilcz, Niemcy , (obecnie Polska)

Zmarł w Warszawie na zawał serca podczas nalotu w trakcie II wojny światowej. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych