Fridrik Thór Fridriksson

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/13192/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":12,"rate":7.416666666666667,"desc":"ocen"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/13192/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":4,"rate":6.5,"desc":"oceny"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenarzystów","link":"/person/ajax/roles/13192/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":6,"desc":"oceny"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/13192/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":2,"rate":3,"desc":"oceny"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/13192/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena"}}]
7,4
12 ocen prac reżysera
Fridrik Thor Fridriksson

Fridrik Thor Fridriksson zaczynał karierę tworząc eksperymentalne filmiki i dokumenty we wczesnych latach 80. Zdobył międzynarodową sławę i rozgłos dzięki jego drugiemu obrazowi "Children of Nature", który był nominowany do Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 
Wychowując się w Islandii w latach 60, wpływ na Fridrikssona miało kino amerykańskie, ale to Kurosawa miał największy wpływ na jego późniejszą karierę filmową. Współpracując z dwoma najpopularniejszymi scenarzystami: Einarem Mar Gudmundssonem i Einarem Karassonem, Fridriksson został okrzyknięty twórcą filmów o wyraźnej i zapierającej dech wizualizacji  obrazów. Jego filmy charakteryzują się szorstkim humorem i autentyczną solidarnością głównych bohaterów. Filmy Fridrikssona są bardzo osobiste oraz głęboko zakorzenione w islandzkeij kulturze często stawiając bohaterów przed wyborem pomiędzy  tradycją i nowoczesnością.

Twórczoć Fridrikssona znalazła uznanie zarówno u lokalnej publiczności jak również za oceanem, u wielu odmiennych kultur.

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 maja 1953

miejsce urodzenia: Reykjavik, Islandia

Amanda
Zdobył 2 nagrody Amanda, 6 innych nagród i 12 nominacji
Amanda Najlepszy kinowy film skandynawski za film Diabelska wyspa w roku 1997 Amanda Najlepszy kinowy film skandynawski za film Dni kina w roku 1994 Edda Film roku za film Anioły wszechświata w roku 2000 Edda Reżyser roku za film Anioły wszechświata w roku 2000
W 1987 roku założył islandzką korporacje filmową "The Icelandic Film Corporation", która stała się największą wytwórnią filmową w Islandii.
Przewodniczył jury w konkursie "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" na 20 Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w 2004 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych