Genndy Tartakovsky 

Gennadiy Tartakovskiy

7,6
664 oceny pracy reżysera
Genndy Tartakovsky
Genndy Tartakovsky, (a właściwie Gyennadiy Tartakovskiy), to urodzony 17 stycznia 1970 roku rosyjski animator, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. na festiwalach w Ottawie, czy też wyróżnieniami Emmy. Największą sławę przyniosły mu seriale telewizyjne, takie jak Dexter's Laboratory (Laboratorium Dextera), Samurai Jack oraz Star Wars: Clone Wars (Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów).
Genndy pochodzi z Moskwy, urodził się w żydowskiej rodzinie. Jego ojciec był dentystą, natomiast matka pracowała jako asystentka dyrektora szkoły. Rodzina Tartakovskich przeprowadziła się do USA gdy Genndy miał 7 lat. Wcześniej jednak mieszkali przez pewien czas we Włoszech, co obudziło w młodym twórcy zainteresowanie sztuką.
Pózniej, już po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych, ogromny wpływ wywarły na nim amerykański komiks, popkultura, a takżę japońskie anime.
Czasy szkolne były dla Genndiego dość trudne, ze względu na śmierć ojca. Genndy musiał podjąć pracę, i jednocześnie uczyć się. Aby zaspokoić wygórowane ambicje rodziny, zapisał się na zajęcia z reklamy. Zrobił to jednak dość późno, i nie miał zbytniego wyboru co do dokładnego kierunku. Został więc przydzielony do animacji. Dzięki temu podjął studia związane właśnie z animacją, na Colleage Columbia w Chicago. Ciężko pracował na swój sukces, ale efekty zauważono już w 1991 roku, gdy stworzył swój pierwszy, trzymiunutowy film animowany. W tym okresie, pojawił się także pomysł na postać małego naukowca - Dextera, oraz jego sekretnego laboratorium.
Tartakovsky rozpoczął swoją profesjonalną karierę wiążąc się z wytwórnią Hanna-Barbera. Współtworzył wówczas serial 2 Stupid Dogs. Okazało się to punktem zwrotnym w jego życiu. Dał się poznać z dobrej strony, co otwarło mu nowe możliwości działania, a także realizacji własnych pomysłów i projektów.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 stycznia 1970

miejsce urodzenia: Moskwa, ZSRR, (obecnie Rosja)

wzrost: 170 cm

Emmy
Zdobył Emmy, inną nagrodę oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Dawn David (od 21.10.2000), 2 dzieci, m.in. syn Jacob
Ukończył wydział animacji w California Institute of the Arts w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Ma starszego brata Alexandra.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Po latach dowiaduję się, że "Laboratorium Dextera", "Samuraj Jack","Dwa głupie psy" i (po
części) "Atomówki" wyszły z pod ręki jednego reżysera. Szok! Gdyby nie ten pan stare CN
byłoby o wiele uboższe (choć wciąż wyśmienite).

Twórca mojego dzieciństwa

Nie dziwię się że Hameryka zżera cudzoziemców i przypisuje Hamerykanom znane produkcje.

j.w.

Przy okazji ma żonę "David"? :))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones