Gloria Stuart 

Gloria Frances Stewart

8,2
2 454 oceny gry aktorskiej
Gloria Stuart
Gloria Frances Stewart przyszła na świat 4 lipca 1910 roku w Santa Monica (Kalifornia, USA). Jej przygoda z aktorstwem zaczęła się podczas studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Później Gloria przyjmowała wiele ról w małych przedstawieniach teatralnych. Jej pociągający wygląd, czarujące blond włosy, w połączeniu z pewnością siebie, składały się na klasyczny image gwiazdy kina lat 30. Jednak aktorka nie trzymała się go za wszelką cenę. W 1932 roku Stuart podpisała kontrakt z Universal Studios, lecz współpraca szybko się skończyła, a aktorka zaczęła występować pod szyldem 20th Century Fox. Dzięki temu do końca dekady na jej koncie znajdowało się ponad czterdzieści tytułów filmowych. Należą do nich m.in.: "Rzymskie skandale", "Niewidzialny człowiek", "Pocałunek przed lustrem" czy "Poszukiwaczki złota 1935". Mimo, że Gloria nie stała się wielką gwiazdą, to produkcje w których brała udział zapewniły jej rozpoznawalność nie tylko w Stanach, ale także w Europie.

W latach 40. bardziej od grania w nowych filmach interesowała ją praca w "Screen Actors Guild" oraz rozwijanie talentu malarskiego, czemu poświęciła się bez reszty. Do aktorstwa wróciła po blisko trzydziestu latach przerwy w roku 1975, rolą w filmie telewizyjnym "The Legend of Lizzie Borden" i od tamtego czasu regularnie pojawiała się w produkcjach tego typu. Natomiast jej powrotem na duży ekran był obraz "Mój najlepszy rok". W tym samym czasie aktorka wygrała też walkę z rakiem piersi. Po latach, kiedy wydawało się, że to, co najlepsze Gloria ma już za sobą, aktorka dostała rolę w "Titanicu" Jamesa Camerona. Kreacja ponad stuletniej pasażerki, ocalałej z katastrofy słynnego transatlantyku, przyniosła jej to, na co czekała tak długo - sławę i uznanie. Dowodem tego jest nominacja do Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. I mimo, że to Kim Basinger została uhonorowana statuetką, to dzięki roli sędziwej Rose widzowie na całym świecie przypomnieli sobie o tej niemal już zapomnianej gwieździe kina. Aktorka przy okazji ustanowiła też pewien rekord - jest najstarszą osobą nominowaną do nagrody Akademii (w wieku 88 lat). Natomiast innym ukoronowaniem jej kariery było odsłonięcie jej gwiazdy na Alei Sław (w 2000 roku). Gloria Stuart zmarła na raka płuc 26 września 2010 roku, w wieku 100 lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 4 lipca 1910

data śmierci: 26 września 2010

miejsce urodzenia: Santa Monica, Kalifornia, USA

wzrost: 161 cm

Saturn
Zdobyła Saturn, 2 inne nagrody i 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Blair Gordon Newell (21.06.1930 - 17.05.1934, rozwód); 2. Arthur Sheekman (29.07.1934 - 12.01.1978, jego śmierć), córka Sylvia (ur. 19.06.1935)
W 1998 roku została wybrana przez magazyn "People" jedną z 50 najpiękniejszych ludzi świata.
Pojawiła się w teledysku grupy Hanson "River" w 1998 roku.
Zmarła na raka płuc w Los Angeles (Kalifornia, USA). Jej ciało zostało skremowane.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych