Bill Paxton 

William Archibald Paxton

7,4
14 044 oceny gry aktorskiej
Bill Paxton
Urodził się 17 maja 1955 roku w Fort Worth w stanie Teksas, USA. Aktorstwem zainteresował się w szkole średniej. Wraz z kolegami zrobił wtedy swoje pierwsze amatorskie filmy. Kiedy skończył 18 lat przeprowadził się do Los Angeles, by tam rozpocząć karierę aktorską. Niestety początki nie były łatwe. Żeby zarobić na życie Paxton początkowo imał się zawodów, które z filmem nie miały nic wspólnego.

W 1975 roku zagrał swoją pierwszą niewielką rolę w obrazie Rogera Cormana "Szalona mama". Zachęcony tym osiągnięciem wstąpił na nowojorski uniwersytet i tam kształcił się w zawodzie aktora pod okiem Stelli Adler. Po zakończeniu edukacji Paxton rozpoczął pracę w przemyśle filmowym. Po kilku latach wytrwałych prób i ciężkiej pracy, dzięki rolom w takich filmach jak: "Bogowie dyscypliny", "Ulice w ogniu", czy "Terminator" został dostrzeżony zarówno przez krytyków jak i publiczność.

W 1986 roku wystąpił w obrazie "Obcy: decydujące starcie", gdzie wcielił się w postać tchórzliwego szeregowca Hudsona. Rola ta przyniosła Paxtonowi doskonałe recenzje, a także nagrodę Akademii Filmów Fantastycznych w USA. Od tamtego czasu jego kariera artystyczna stała się nieco łatwiejsza, ale na prawdziwy sukces musiał jeszcze poczekać. Po wielu doskonałych rolach w filmach, które często były przebojami, Paxton zagrał w obrazie "Apollo 13". Kreacja, którą tam stworzył jest uważana za jedną z najlepszych w jego karierze. Kolejne role w takich komercyjnych sukcesach jak "Twister", czy "Titanic" uczyniły z Paxtona gwiazdę pierwszej wielkości.

Aktorstwo nie jest jedyną jego pasją. Zajmuje się również produkcją filmów, a także jest zawodowym muzykiem, członkiem zespołu Martini Ranch.

19 kwietnia 2009 roku stał się członkiem organizacji Gay & Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD), która zwalcza homofobię.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 maja 1955

data śmierci: 25 lutego 2017

miejsce urodzenia: Fort Worth, Teksas, USA

wzrost: 183 cm

Saturn
Zdobył Saturn, inną nagrodę oraz 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Kelly Lynn Rowan (02.10.1979 - 22.07.1980, rozwód); 2. Louise Newbury (od 12.05.1987 do jego śmierci), 2 dzieci: James (ur. 23.02.1994) i Lydia (ur. 19.12.1997)
W 2003 roku wystąpił w teledysku grupy Limp Bizkit do piosenki "Eat You Alive".
Jego ojcem był John Paxton.
Ukończył Southwest Texas State University (obecnie Texas State University) w San Marcos (Teksas, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

I jako Hudson w Obcym,i jako partner Danny'ego Glovera w Predatorze 2,genialnie wkurzałes Arnolda w Prawdziwych Kłamstwach,ścigałes Tornada w Twisterze,szukałeś "Serca Oceanu" w Titanicu,miałeś ból glowy ze znalezionym milonem dolarów w Prostym Planie. Nie ma Cie już,ale żyć będziesz zawsze w tych wcieleniach. R.I.P.

Wpisujcie! Dla mnie chyba jednak... Simon w Prawdziwych kłamstwach

Na zawsze w naszej pamięci :(

...a mógł stworzyć jeszcze tyle ciekawych kreacji aktorskich.. Moim zdaniem był niedocenionym aktorem.

powinno znaleźć się dla niego miejsce w Avatarze 2, podobnie jak dla Michaela Biehna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones