Hill Harper I

Frank Harper

6,9
2 299 ocen gry aktorskiej
Hill Harper I
Hill Harper (aka Frank lub Francis Harper) urodził się 17 maja 1966 roku w Iowa City w rodzinie lekarzy. Zainteresowanie aktorstwem z młodych lat rozwijał na studiach na uniwersytecie Harvarda. Wtedy też przystąpił do Black Folks' Theater Company, jednej z najstarszych i najbardziej uznanych afroamerykańskich trup aktorskich.
Zadebiutował w 1994 roku jako jedna z ofiar Dyniogłowego (Dyniogłowy II: Krwawe skrzydła). W telewizji pojawił się po raz pierwszy w serialu Świat według Bundych jako futbolista, który zostaje protegowanym Al'a Bundy'ego.
Przełomem w karierze Harpera była rola studenta szkoły filmowej, który podróżuje autobusem do Waszyngtonu, aby sfilmować the Milion Man March (film Spike'a Lee Get on the Bus, 1996). Na tym ich współpraca się nie zakończyła; w 1998 roku spotkali się znowu na planie filmu He Got Game. W międzyczasie Harper wystąpił również w filmie Christophera Scotta Cherota Hav Plenty (1997).
Harper gra również w produkcjach niezależnych. W 2000 roku wystąpił w filmie Jordana Walker-Pearlmana Wizyta, jako skazany na śmierć i chory na AIDS więzień. Ta kreacja przyniosła mu uznanie i nominacje do Independent Spirit Awards jako najlepszy aktor. Z reżyserem spotkał się ponownie w filmie Konstelacja (2005). Love, Sex and Eating the Bones (2003) oraz America Brown (2004) to kolejne uznane niezależne produkcje z udziałem Harpera.
Kariera Harpera rozwija się również w kierunku telewizji. Obok licznych gościnnych wystąpień Harper ma na swoim koncie udział w serialach City of Angels, gdzie grał doktora, oraz Tajniacy, w którym wcielił się w ambitnego agenta FBI.
Harper jest bardzo aktywny jako aktor i nie ogranicza się do jednego gatunku czy rodzaju. Obecnie już czwarty sezon występuje w serialu CSI:NY (jako doktor Sheldon Hawkes). Oprócz tego udziela się w teatrze, występuje w filmach i niezależnych produkcjach.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 maja 1966

miejsce urodzenia: Iowa City, Iowa, USA

wzrost: 170 cm

Ukończył Brown University w Providence (Rhode Island, USA).
Magazyn People przyznał mu tytuł Sexiest Man Alive w 2004 roku.
Jest autorem książki "Letters to a Young Brother: MANifest Your Destiny" (2006). Książka zawiera listy i e-maile, które Harper otrzymał i na które odpowiedział.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych