Honor Blackman 

7,2
1 288 ocen gry aktorskiej
Honor Blackman
Honor Blackman (urodzona 22 sierpnia 1925 roku w Londynie, zmarła 5 kwietnia 2020 roku tamże) była wybitną brytyjską aktorką filmową, serialową i teatralną oraz piosenkarką. Sławę przyniosły jej ikoniczne role Cathy Gale w serialu „Rewolwer i melonik” oraz Pussy Galore w filmie „Goldfinger” u boku Seana Connery’ego.

Wczesne lata

Honor Blackman urodziła się w dzielnicy Canning Town we wschodnim Londynie jako córka statystyka Freda Blackmana. Dorastała w stolicy, gdzie uczęszczała do Ealing Girls’ School, a następnie studiowała w Guildhall School of Music and Drama. W okresie II wojny światowej łączyła wymagającą edukację artystyczną z pracą zarobkową w biurze jako asystentka. Przed oficjalnym debiutem ekranowym zdobywała cenne doświadczenie sceniczne na deskach teatrów, rozwijając swój warsztat aktorski.

Historia kariery

Karierę rozpoczęła od występów na scenie londyńskiego West Endu. Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1947 roku w filmie „Renegat”, a kolejną rolę zagrała w dramacie „Daughter of Darkness”. W latach 40. i 50. regularnie pojawiała się w brytyjskich produkcjach kinowych, takich jak „Kwartet”, „So Long at the Fair”, „Green Grow the Rushes” oraz w dramacie „SOS Titanic”.

Przełomem w jej karierze telewizyjnej była rola dr Cathy Gale w serialu „Rewolwer i melonik” (1962–1964). Wcielając się w tę postać, stworzyła nowoczesny, protofeministyczny wzorzec inteligentnej i silnej bohaterki potrafiącej walczyć judo. Sukces ten zaowocował rolą Pussy Galore w filmie „Goldfinger” z 1964 roku, co przyniosło jej międzynarodową rozpoznawalność i status jednej z najsłynniejszych partnerek Jamesa Bonda.

W kolejnych latach grała m.in. Herę w filmie „Jazon i argonauci” oraz Julię Daggett w westernie „Shalako”. W latach 90. pojawiła się również jako Laura West w popularnym sitcomie „The Upper Hand”. Na początku XXI wieku pojawiła się w komedii romantycznej „Dziennik Bridget Jones”. Honor Blackman zmarła z przyczyn naturalnych 5 kwietnia 2020 roku w swoim domu w wieku 94 lat.

Najważniejsze role

Do najważniejszych ról Honor Blackman można zaliczyć:

Dr Catherine Gale w serialu „Rewolwer i melonik
Pussy Galore w filmie „Goldfinger
Hera w filmie „Jazon i argonauci
Lady Daggett w filmie „Shalako
Laura West w serialu „The Upper Hand
Penny Husbands-Bosworth w filmie „Dziennik Bridget Jones

Wszystkie filmy i seriale z udziałem aktorki znajdziesz TUTAJ.

Działalność poza aktorstwem

Poza pracą przed kamerą Honor Blackman rozwijała karierę muzyczną oraz regularnie występowała w teatrze. W 1964 roku wspólnie z Patrickkiem Macnee nagrała przebojową piosenkę „Kinky Boots”, a także wydała solowy album zatytułowany „Everything I’ve Got”. Na West Endzie brała udział w znanych spektaklach, w tym w musicalu „The Sound of Music” w 1981 roku oraz w roli pani Higgins w sztuce „My Fair Lady” w 2005 roku.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 22 sierpnia 1925

data śmierci:

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 168 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Bill Sankey (1946 - 1954, rozwód); 2. Maurice Kaufmann (1961 - 1975, rozwód)
Ukończyła Guildhall School of Music and Drama w Londynie (Anglia).
W 2002 roku została uhonorowana Orderem Brytyjskiego Królestwa.
Niektóre źródła podają jej datę urodzenia jako 22 sierpnia 1925 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

użytkownik usunięty

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych Bond Girls. Co prawda w powieści była brunetką, nie blondynką, ale nie ma sensu się czepiać - pani Honor Blackman stworzyła fantastyczną kreację. Kobieta z pazurem. Brawo!

Niezłe imię dla kobiety. Czy to jest nasz odpowiednik Honoraty?

Czy jeszcze żyje czy może przegapiłem newsa o jej śmierci, a tu proszę jaka przykra informacja. Wcześniej to mi się tak chyba jedynie trafiło z Wiesławem Michnikowskim. Przyznam, że to trochę okropne uczucie tak wycelować...

BTW. Pamiętna rola jako Pussy Galore.

w "Goldfinger".

Imię i nazwisko ma równie ciekawe jak jej postać z "Goldfingera" jak i inne Dziewczyny Bonda.