Jack Kerouac

Jean-Louis de Kerouac

8,0
13 ocen materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby Jack Kerouac

Z racji tego, że już długi czas czekam na akceptację ze strony Filmweb.pl biografii jacka Kerouac i nadal nie ukazała się ona w tym miejscu w, którym powinna postanowiłem ją wrzucić jako osobny temat. Uważam bowiem, że taka postać jak Kerouac zasługuje na to by chociaż kilka zdań na jego temat na tej stronie się znalazło:)

Oto ona:

Jack Kerouac urodził się 12 marca 1922 roku w miejscowości Lowell w stanie Massachusetts. Ten amerykański poeta, prozaik, powieściopisarz należał do najwybitniejszych przedstawicieli awangardowego ruchu zwanego Beat Generation działający w Stanach Zjednoczonych w latach 40 i 50 XX wieku i uważany był za protoplastę późniejszego ruchu hippisowskiego. Rozpoczął studia w Nowojerskiej Columbia University gdzie poznał ludzi, którzy odcisnęli na nim i jego twórczosci ogromne piętno. Byli to m.in. Allen Ginsberg, Neal Cassidy i William S. Borroughs, których często czynił bohaterami swoich powieści. To z nimi zaczął podróżować po Ameryce, która to podróż zostałą później opisana w jego najważniejszej powieści pt. ,,W drodze''. Dzieło to jest często określana jako sztandarowe dzieło powojennej, jazzowo-poetycznej, narkotycznej epoki Beat Generation. Kerouac napisał ją podczas sesji "spontanicznej prozy", co pozwoliło mu stworzyć swój własny i niepowtarzalny styl. W pewnych kręgach był czczony jako główny i kultowy już pisarz Ameryki, a z całą pewnością uważano go za rzecznika Beat Generation. W roku 1943 wstąpił do marynarki wojennej, ale wkrótce został zwolniony z powodów psychiatrycznych. Pomiędzy podróżami morskimi Kerouac mieszkał ze swoimi przyjaciółmi w Nowym Jorku i tam zaczął pisać swoją pierwszą powieść ,,Miasteczko i miasto''. Jack Kerouac tworzył przez cały, jednak wydania po raz pierwszy swojego dzieła doczekał się dopiero w 1957 roku. Kerouac jest również autorem scenariusza do "beatowego" filmu pt. ,,Pull My Daisy'' z 1958 roku. W połowie 1954 roku Kerouac odkrył buddyzm i zaczął nad nim studia co znalazło swoje odbicie w drugiej najważniejszej powieści pisarza pt. ,,Włóczędzy Dharmy''. Trzykrotnie żonaty, był jednak osobą biseksualną. Utrzymywał stosunki intymne z Allenem Ginsbergiem, a także z Gore Vidalem. jack Kerouac zmarł 21 października 1969 roku na Florydzie. Przyczyną śmierci był udar mózgu. Pochowany został w rodzinnym mieście Lowell.

Szalik999

Przyczyną śmierci był krwotok wewnętrzny.
Nie wiem jak było z tym biseksualizmem, Ginsberg w wywiadzie mówił, że Kerouac był hetero.

pan_dziejaszek

Udar a krwotok to chyba nie wielka różnica. Kerouac był biseksualny gdzies wyczytałem taka informacje nie pamietam jakis artykul czy wywiad chociaz zdecydowanie wiecej mial kobiet ale zdarzały mu sie przygody m.in z Ginsbergiem właśnie czy Borroughs

Szalik999

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=H45-s9EMYKg#t=180s "Kerouac was straight, Neal Cassady was straight but willing to sleep with me", z tego raczej wynika, że z Ginsbergiem Kerouac nie miał żadnych przygód.

pan_dziejaszek

Masz rację. Ja czytałem że kontakty jakieś miał, ale prawdy pewnie nigdy się nie dowiemy zresztą nie jest to dla mnie ważne:) Ale jeśli był hetero to w sumie mały wyjątek, bo i ginsberg i gore i borroughs i w ogole wiekszosc twórców beat generation to było wiesz ,,żeby życie miało smaczek raz dziewczyna raz chłopaczek'':) Ale mówie to nie istotne dla mnie:)

Szalik999

Słyszałeś że 26.11 wychodzi książka Listy Ginsberga i Kerouac? jet to zbiór listów, które na przestrzeni lat do siebie pisali

Szalik999

Jasne, hajs już dawno przygotowany. Varga w artykule o bitnikach przytoczył zresztą kilka cytatów, przez które jeszcze niecierpliwiej wypatruję premiery.

pan_dziejaszek

jak możesz zarzuć linka do tego artykułu oki?

Szalik999

Tytuł artykułu to "Powrót zbuntowanego pokolenia", a autor to Krzysztof Varga, pierwszy wynik po wpisaniu w google.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones