Leroy Earle Ellroy

data urodzenia: 4 marca 1948
miejsce urodzenia:Los Angeles, Kalifornia, USA
wzrost:191 cm
stan cywilny:dwukrotnie żonaty: 1.żona, 2. Helen Knode (do 2006, rozwód)
James Ellroy

Jest synem Armanda i Genevy Ellroy, pary która rozstała się w 1954 roku, gdy przyszły pisarz kryminałów był jeszcze dzieckiem. Jego matka była pielęgniarką, a ojciec (gdy akurat pracował) był m.in. księgowym. Ważnym wydarzeniem w jego życiu była śmierć matki, która została zamordowana w 1958 roku w El Monte, dzielnicy Los Angeles do której pani Ellroy przeprowadziła się z synem po rozwodzie. Pisarz wspominał później w pamiętniku "My Dark Places" (wydana w 1996 roku książka zmierzająca do wyjaśnienia tej tajemniczej sprawy), że to oraz "The Badge", książka podarowana mu kilka miesięcy później przez ojca, ukierunkowały jego zainteresowania. Jako nastolatek Ellroy dostał się do szkoły średniej w Fairfax, mieście zdominowanym przez społeczność żydowską. Miał kłopoty nie tylko z powodu swoich antysemickich żartów, ale także z powodu alkoholu i uczestnictwa w przestępstwach (kradzieże sklepowe, włamania). Jego ojciec przeszedł w tym czasie wylew i syn był jego głównym opiekunem. Ellroya wyrzucono wkrótce ze szkoły z powodu antysemickich poglądów i wcielono go do armii - spędził tam tylko trzy miesiące, ponieważ udawał jąkanie i problemy psychiczne. Jego ojcie zmarł wkrótce po jego powrocie do Los Angeles, a dalsze losy Ellroya były przeplatane bezdomnością, kradzieżami i narkotykowymi eksperymentami. To ostatnie doprowadziło go na skraj schizofrenii. Czas spędzony w więzieniu i ataki zapalenia płuc (efekt wyniszczenia organizmu) spowodował, że Ellroy przestał w końcu pić i zatrudnił się na polu golfowym jako "caddy" - wtedy też na poważnie zajął się próbami pisarskimi. Swoją pierwszą powieść wydał w wieku lat 30.

znany z

ocena scenariuszy

6,8 29 ocen

filmografia

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

scenarzysta
zwiń
2011 5,7
Brudny glina(2011)
Rampart
2008 7,1
Królowie ulicy(2008)
Street Kings
2003 6,0
Szeryf z Los Angeles(2003)
L.A. Sheriff's Homicide (TV)
1993 7,4
Upadłe anioły(1993)
Fallen Angels (serial TV 1993 - 1995)
na podstawie
rozwiń
we własnej osobie
rozwiń
aktor
rozwiń
producent
rozwiń
 • Gdy poproszono go o skrócenie "Białej gorączki" ("White Jazz") z 900 do 350 stron, autor zamiast usunąć wątki pousuwał w narracji wiele czasowników, co nadało powieści unikalny styl.
 • Popieram

  Ktoś go kiedyś okreslił mianem Sułtana Brudów jego książki Tajemnice Los Angeles , Tajna sprawa , Amerykański spisek , Biała gorączka , Wielkie nic czy najnowsza Noce krwi to doskonałe a zarazem przerażające kryminały.Sporo pisze o zepsuciu i korupcji policji , ciemnych mrocznych stronach ludzkiej duszy po ...

 • świetne dzieła

  wychodzą spod jego ręki... niezwykła kopalnia dobrych scenariuszy i pomysłów na film :)

 • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
  • autor: Jimmy
  • 2011-12-19 19:32:04 +0100
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię