Janina Wilczówna 

Janina Maria Wilczer

7,4
26 ocen gry aktorskiej
Janina Wilczówna
Janina Wilczer urodziła się w pociągu na trasie Moskwa-Warszawa na terenie obecnej Białorusi. Była aktorką Teatru Małego, Polskiego i Miejskiego w Warszawie. W ostatnim sezonie przed wojną występowała w Teatrze Miejskim w Częstochowie.
W 1936 roku zadebiutowała na ekranie w filmie "Bolek i Lolek". Jej ostatni film to "Doktór Murek" w reżyserii Juliusza Gardana. Grała u boku takich aktorów, jak Adolf Dymsza, Witold Zacharewicz, Antoni Fertner czy Jadwiga Andrzejewska.
Wojna zastała ją w Paryżu, gdzie była zaangażowana do filmu. Występowała tam razem z zespołem Teatru Polskiego. Służyła w Wojsku Polskim, pracowała też w Biurze Rządu Emigracyjnego w Anglii. W latach 1942 - 1946 pracowała w Polskim Teatrze Artystów w Nowym Jorku. W tym czasie wyszła za Stanisława Sławika, dyplomatę, którego poznała już przed wojną (nie utrzymywali kontaktu aż do przypadkowego spotkania w Nowym Jorku). 
Małżeństwo przeprowadziło się na Florydę, gdzie znaleźli pracę jako lokaj i pokojówka. Po pewnym czasie postanowili przeprowadzić się Kalifornii. Nie dotarli tam - ich samochód popsuł się między Dallas a Forth Worth w Teksasie. Para postanowiła zostać w Dallas, gdzie otrzymali propozycje pracy. Dnia 14 lipca 1950 roku otworzyli tam restaurację "La Vieille Varsovie - The Old Warsaw". Ich pracownikami byli zbiegli, nie mówiący po angielsku marynarze ze statku "Sobieski", który cumował w Nowym Jorku. "Old Warsaw" istnieje do dziś. Aktorka prowadziła też teatr objazdowy dla dzieci. W 1978 roku Sławik otworzył w Dallas drugą restaurację, "La polonaise".
Stanisław i Janina Sławik zmarli w Dallas. Stanisław przeżył żonę o 24 lata.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 21 marca 1917

data śmierci: 17 września 1979

miejsce urodzenia: Rosja, (obecnie Białoruś)

mąż Stanisław Sławik
Zmarła w Dallas (Teksas, USA). Została tam pochowana na Calvary Hill Cemetery.
W 1936 roku została absolwentką Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dobra aktorka.

użytkownik usunięty

Oglądałem wszystkie filmy w których grała oprócz
"30 karatów szczęścia"- kopia tej komedii prawdopodobnie się
nie zachowało. Jako Nira narzeczona dr. Murka była znakomita. Dziwię się że tu nie ma żadnych wpisów!
Przykre, że tacy ludzie odchodzą w zapomnienie.......

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones