Janusz Zakrzeński

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/7959/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":5270,"rate":8.218785578747628,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/7959/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":393,"rate":8.335877862595419,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/7959/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":180,"rate":7.455555555555556,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,2
5 270 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Janusz Zakrzeński
 • Niezapomniany Benedykt Korczyński z ekranizacji powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Mistrz Zakrzeński włożył w usta Benedykta rytmiczny pięciozgłoskowiec "To, tamto, ten, tego, ten", - niby nic a jakie genialne.

 • darba Widziałem.Po obejrzeniu 1 odcinka zacząłem go no tego,tam,tego,ten próbować naśladować.;-)

 • darba A czy ktoś z was może wie, dlaczego Benedykt Korczyński powtarzał "to, tamto, ten, tego, ten"?

 • almargos_xyz Ot, takie powiedzonko miał.

 • Niebieskooka_3 A nie prawda. Widziałam kiedyś film dokumentalny z panem Januszem, który mówił, skąd takie powiedzonko.

  Po prostu Benedykt Korczyński wspominał czasy powstania styczniowego, w którym zginął jego brat Andrzej. A z powodu cenzury nie mógł mówić o tym głośno. Stąd powstało jego powiedzenie ""to, tamto, ten, tego, ten" jakby chciał powiedzieć: "To powstanie, ten zryw był czymś wielkim i ważnym. Tego już nigdy nie będzie".

  Obejrzyjcie sobie "Pasje pana Janusza", czyli rozmowę Rafała Mroczka z Januszem Zakrzeńskim.

 • aleksandragosciniak00 Całkiem logiczne wytłumaczenie :) W filmach lat osiemdziesiątych roi się od symboli ukrytych między wierszami. Trzeba było się nieśle nakombinować by "przemycić" ów symbol przed cenzurą

 • darba W powieści Benedykt też to mówił.Właśnie z tego powodu,co napisała poprzedniczka.Cenzura carska nie pozwoliłaby umieścić w powieści słów powstanie,itd.Przecież łatwo zorientować się,że Benedykt wypowiada te słowa,gdy porusza bolesne dla niego tematy,gdy mówi o pójściu z Justyną do Bohaterowiczów (przecież to nazwisko przypomina mu o jego bracie i powstańcach).

 • wazka16 No tak, to prawda. Nawiasem mówiąc Benedykt Korczyński już zawsze będzie miał dla mnie twarz i głos pana Zakrzeńskiego. Niech się schowają Justynka i Janek. To Benedykt grany przez pana Janusza rządzi w tym serialu :) A obok niego postawiłbym Anzelma Bohatyrowicza - drugi taki człowiek, co pamięta o dawnych czasach i zgorzknienie go dopada, gdy pomyśli sobie, że to wszystko było na nic. Ci dwaj panowie rządzą na ekranie :)