[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/5502/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":235,"rate":7.182978723404255,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/5502/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":7,"rate":6.571428571428571,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,2
235 ocen gry aktorskiej
Jason James Richter
Urodził się 29 stycznia 1980 w Medford, w stanie Oregon. Kiedy miał trzy lata, wraz z rodzicami przeprowadził się do Honolulu na Hawajach. Jego fascynacja morzem zaczęła się od spędzaniu czasu na nauce pływania na słynnej plaży Waikiki. Wkrótce jedna z japońskich firm reklamowych zaprosiła go do współpracy. Wystąpił w trzech spotach, które wyświetlane były w Japonii.
W 1989 jego rodzina wróciła do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Los Angeles.
Gdy Jason miał 12 lat, wygrał casting do roli Jessiego w filmie "Uwolnić orkę". Został wybrany z 4000 kandydatów. Wtedy nie miał jeszcze pojęcia, że będzie pracował z ważącą trzy tony orką. Producenci na trzy tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć wysłali chłopca do Meksyku, aby mógł zaprzyjaźnić się ze swym przyszłym filmowym "partnerem". Początkowo Jason był przerażony i miał poważne obawy, czy Keiko nie odgryzie mu ręki. Już po tygodniu jednak orka żywo reagowała na ręczne sygnały chłopca. Film odniósł wielki sukces, a młodziutki aktor otrzymał dwie nominacje do MTV Movie Award, a także nagrodę Young Artist Award.
Dwa lata po triumfie filmu zdecydowano się na nakręcenie drugiej części. Fani nie mogli sobie odpuścić ponownego spotkania z bohaterami. Film jak na sequel okazał się całkiem dobry i cieszył się dość dużym powodzeniem. W 1997 roku doszło zatem do powstania trzeciej części, która jednak już trochę nijak miała się do poprzednich.
Richter zagrał też m.in. w "Niekończącej się opowieści 3" czy produkcji "Gliniarze i Robbersonowie". Pojawił się też gościnnie w serialu "Sabrina nastoletnia czarownica".
Po spektakularnym sukcesie obrazu "Uwolnić orkę", raczej rzadko pojawia się w filmach.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 stycznia 1980

miejsce urodzenia: Medford, Oregon, USA

wzrost: 175 cm

Grał na gitarze w zespole Blueroot.
W 2005 roku odszedł z zespołu Blueroot .
Gra na gitarze basowej w zespole Fermata.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych