Jean-Claude Van Damme 

Jean-Claude Camille François Van Varenberg

7,7
18 622 oceny gry aktorskiej
Jean-Claude Van Damme
Jean-Claude Van Damme urodził się w Brukseli. Jego matka była sprzedawczynią a ojciec księgowym. Gdy miał 14 lat, wstąpił na kurs tańca klasycznego, co później nadało jego walkom dużą finezję. Van Damme zaczął występować na zawodach karate, a gdy osiągnął 18 lat przeszedł na zawodowstwo. W 1978 roku zdobył tytuł mistrza Europy w karate wagi średniej, w jednej z tych walk pokonał ówczesnego vice-mistrza świata. W tym czasie opracował swoje znane kopnięcie z wyskoku z obrotem o 360 stopni, które później wykorzystał w świecie filmu. Startował też w zawodach kulturystycznych. Zarobione pieniądze zainwestował w otwarcie w Brukseli swojej szkoły walki o nazwie California Gym. Marzył jednak o karierze filmowej i wstąpił na kurs aktorski. W końcu zaczął dostawać role ale tylko w epizodach, gdzie głównych bohaterów grały gwiazdy kina europejskiego. Widząc, że w ten sposób nic nie osiągnie, sprzedał swoją California Gym i w wieku 20 lat wyjechał do Los Angeles. W Stanach chwytał się różnych zajęć: był roznosicielem pizzy, wykidajłą w barze a w końcu masażystą w jednym z klubów sportowych. Pracował też często jako sparring-partner. Jean-Claude aż przez pięć lat próbował dostać się do świata filmu. W końcu Van Dammowi udało się namówić do współpracy Menahema Golana, w owym czasie czołowego producenta kina akcji. Stwierdził on, że ma coś w sam raz dla Van Damme i wręczył mu scenariusz "Krwawego sportu". Produkcja zarobiła miliony, nie tylko w Stanach ale i w Europie a Van Damme od razu zaczął otrzymywać liczne propozycje. Dzięki filmom takim jak "Krwawy sport" czy "Kickboxer" szybko znalazł się w czołówce aktorów kina akcji.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 października 1960

miejsce urodzenia: Berchem-Sainte-Agathe, Belgia

wzrost: 175 cm

Złota Malina
Zdobył Złota Malina, 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
pięciokrotnie żonaty: 1. Maria Rodriguez (25.08.1980 - 1984, rozwód); 2. Cynthia Derderian (24.08.1985 - 1986, rozwód); 3. Gladys Portugues (03.01.1987 - 1992, rozwód), 2 dzieci: Kristopher (ur. 1987) i Bianca (ur. 1990); 4. Darcy LaPier (03.02.1994 - 1997, rozwód), syn Nicholas (ur. 1995); 5. Gladys Portugues (od 25.06.1999)
W 1978 roku zdobył tytuł zawodowego mistrza Europy w wadze średniej w karate amatorskim.
Przez dwa dni grał tytułową rolę w "Predatorze", ale był niezadowolony z powodu nie umieszczenia jego nazwiska w czołówce i jego miejsce zajął Kevin Peter Hall.
Zajmował się choreografią scen walk w następujących filmach: "Podwójne uderzenie", "Lwie Serce" oraz "Kickboxer".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

U mnie: Kickboxer, Lwie serce, Podwójne uderzenie, Nagła śmierć, Krwawy sport. A jak u was?

Ma 54 lata i wciąż potrafi podnieść nogę wyżej niż ja, nie mówiąc o kopaniu tyłków. Do takiej kondycji fizycznej powinno się dążyć. Pewnie niejedna osoba mu zazdrości.

Szkoda, że po 2000 roku trochę spuścił z tonu, ale i tak go lubię

tak samo chód Arniego, czy wycie z rozpaczy u Slya. hahaha. albo ten niezmierzony psychopatczny spokój Seagala - facet nigdy nie poczuł żadnej emocji, jest naprawdę niezniszczalny. a także ten jego bieg i wymachiwanie rąsiami, a potem rąsia w rąsie, rękaw w rękaw.

Filmweb schodzi na psy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones