Jerzy Lipman

[{"id":3,"name":"cinematographer","above5p":true,"career":{"name":"operator"},"ranking":{"name":"Zdjęć","link":"/person/ajax/roles/11985/3","url":"/ranking/person/cinematographer"},"rating":{"count":569,"rate":8.173989455184534,"desc":"ocen","profession":"zdjęć"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/11985/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":7,"rate":4.571428571428571,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}}]
8,2
569 ocen zdjęć
powrót do forum osoby Jerzy Lipman
 • -studiował na jednym roku z Andrzejem Wajdą w Łódzkiej Filmówce (później razem nakręcili "Pokolenie")
  -gdyby nie on, nie powstałby "Nóż w wodzie" - Roman Polański nie dostałby środków na realizację filmu, gdyby nie nazwisko "Lipman" na liście płac
  -był profesorem w Łodzkiej Filmówce, jego uczniem byl między innymi Jerzy Wójcik
  Faktem jest również, że był wspaniałym operatorem, niesamowicie (jak na tamte czasy) prowadził kamerę.

 • TenTamTen faktem jest również że był szpiclem partyjnym w środowisku filmowym co dopiero niedawno wyszło na jaw!! czytałem o tym cały artykuł ale nie pamietam w jakiej gazecie..

 • kubem4 Nie wydaje mi się to możliwe, biorąc pod uwagę to, jak opisuje go w swojej autobiografii Polański, a byli przyjaciółmi. Może to tylko złośliwa plotka :)

 • kubem4 Gdzie to czytałeś?????????
  Coś tu chyba nie tak, Lipman musiał wyjechać z Polski, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, po nagonce partii.
  W książce "Romek" Polański opisuje relacje z Lipmanem. Sporo informacji o tym świetnym operatorze jest też w książce/albumie "Zdjęcia: Jerzy Lipman" w całości poświęconej Lipmanowi.
  Dowiadujemy się tam, że podczas wojny Lipman ukrywał się i podróżował po Europie, przebrany w faszystowski mundur, co póżniej w formie scenariusza opisał Jerzy Stefan Stawiński. Niestety do realizacji filmu nigdy nie doszło.
  Powstał też film dokumentalny o Lipmanie, którego projekcja jest skutecznie blokowana.
  Polański mówił o nim tak: "Lipman to był as".
  Stawiński: "Człowiek który zakpił z III Rzeszy"

 • Levis_Crack Polecam film dokumentalny Operator!!! Jest na CDA! To był zwykły kapuś i konfitura!

 • TenTamTen a tu mnie zaskoczyłeś z tym, że Lipman jako pożądane nazwisko utorował drogę Polańskiemu do realizacji Nóż w wodzie. Opłaciło się jak widac dla Romana, gdyż zdjęcia z filmu są kapitalne.