Jim Henson I

James Maury Henson

8,0
266 ocen pracy reżysera
Jim Henson I
Chyba każdy z nas widział kiedyś "The Muppett Show", "Ulicę Sezamkową", czy "Fraglesy". Na pewno każdy z nas zna Wielkiego Ptaka, Kermita Żabę, Misia Fuzzy, Świnkę Piggy, małego różowego stworka Elmo, dwóch przyjaciół Erniego i Barta, czy potworka z zakrzywionym nosem - Gonzo. Twórcą Muppetów jest właśnie Jim Henson. Urodził się 24 września 1936 roku jako James Maury Henson. Był on plastykiem, lalkarzem, reżyserem, producentem, scenarzystą i aktorem. Swoją karierę telewizyjną rozpoczął w 1954 roku jako lalkarz w lokalnym programie w waszyngtońskiej telewizji. W 1959 roku otrzymał nagrodę EMI i wprowadził postać Kermita. W latach 60 Henson i Muppety byli gośćmi programów telewizyjnych, między innymi : "The Jimmy Dean Show", The Ed Sullivan Show", "The Today Show" i w wielu innych programach. W 1969 roku Henson rozpoczął emisję "Ulicy Sezamkowej" i wprowadził do niej nowe postacie. Przez 24 lata "Ulica Sezamkowa"była emitowana w 120 krajach i była dubbingowana w wielu językach. W 1976 roku Henson wprowadził program "The Muppet Show". Program osiągnął fenomenalny sukces. Był emitowany przez pięć lat w ponad 100 krajach i zdobył trzy nagrody EMI. Pierwszy raz Muppety wystąpiły na dużym ekranie w filmie "Muppetowy Film" ("The Muppet Movie") w 1979 roku. Następnie w 1981 roku wyreżyserował film 1981 "Wielki Muppetowy skok" ("The great Muppet Caper"), w 1984 "Muppety zdobywają Manhattan" ("The Muppets Take Manhattan"). W 1982 roku wyreżyserował film "Czarny Kryształ" ("The Dark Crystal"), którego współproducentem był Frank Oz. W 1986 roku wyreżyserował film "Labirynt" ("Labyrinth"). Henson jest także producentem fantastycznego filmu dla dzici pod tytułem "Wiedźmy" ("The Witches") z 1990 roku. Oprócz Muppetów znanym tworem Hensona są Fraglesy ("Fraggle Rock") produkowany w latach 1983-1987.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 24 września 1936

data śmierci: 16 maja 1990

miejsce urodzenia: Greenville, Missisipi, USA

wzrost: 191 cm

Emmy
Zdobył Emmy, inną nagrodę oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Jane Anne Nebel (od 28.05.1959 do jego śmierci), 5 dzieci: Lisa (ur. 09.05.1960), Brian (ur. 30.11.1962), Heather, Cheryl i John
Zmarł w weekend, w którym miał sprzedać swoją firmę wytwórni Disneya.
Zmarł na zapalenie płuc w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Jim Henson został uhonorowany możliwością podpisania się na tablicy na Alei Sław w Hollywood jako dwie osoby: jako on sam i jako Kermit. Podobny zaszczyt spotkał tylko jedną osobę - Mela Blanca, podkładającego głos Królikowi Bugsowi.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

"analogowej" animacji :)

Naprawde tragedia. Twórca muppetów to był wymiatacz. Kurcze szkoda że tacy ludzie tak odchodzą.

Facet o nieprzeciętnej wyobrazni. Któż nie kocha jego Muppetów? Uwielbiam je. Oglądałem w dzieciństwie

Tutaj jest błąd

użytkownik usunięty

bo zmarł w roku 1990 a ostatni film z jego reżyserskiej filmografii pochodzi z roku 1991...

Za wysoko

użytkownik usunięty

W TOP 10 jest producent Muppetów a nie Tom Hanks? Kompania braci lepsza od
Mupettów?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones