Mel Blanc 

Melvin Jerome Blank

7,7
3 826 ocen gry aktorskiej
Mel Blanc
Mel Blanc urodził się w San Francisco w 1908 roku. Był głosem ukochanych i popularnych bohaterów kreskówek, m.in. Królika Bugsa, Kaczora Daffy, Świnki Porky, ptaszka Tweety, kota Sylwestra i wielu innych. Nazywany "Człowiekiem o 1000 głosach". Mimo że nikt właściwie nie wiedział, jak wygląda, kilka pokoleń dzieci natychmiast rozpoznawało jego głos - począwszy od złotej ery "Zwariowanych Melodii" ("Merrie Melodies") wytwórni Warner Bros. Chyba najsłynniejsze "kreskówkowe" kwestie na świecie to wypowiedziane przez niego, m.in. "Eh, what's up, Doc?" Królika Bugsa; "I tawt I taw a putty cat" Tweety'ego; "Beep, beep" Strusia Pędziwiatra; "Thufferin' thuccotash" Sylwestra; charakterystyczny śmiech Woody'ego Woodpeckera "Hee, hee, heh, ho. Hee, hee, heh, ho." czy jąkanie Świnki Porky "Th-th-th-th-that's all f-f-f-folks."
Mel Blanc rozpoczynał karierę jako muzyk i radiowiec w 1927 roku, występując w radiowym show "The Hoot Owls" w Portland. Pierwszą postacią, którą "zagrał" dla wytwórni Warner Bros. był pijany byk w filmiku "Picador Porky" z serii "Looney Tunes" w 1937 roku. Legenda głosi, że aktor użyczający wówczas głosu Śwince Porky rzeczywiście się jąkał. Kilka miesięcy później Mel przejął rolę Porky'ego w kreskówce "Porky's Duck Hunt", jąkając się bez skazy. W tym samym czasie stworzył Kaczora Daffy... i poszedł za ciosem, wymyślając głosy innych doskonale znanych bohaterów kreskówek, takich jak Speedy'ego Gonzalesa, Pepe Le Pew (w polskiej wersji Pepe Le Swąd), Diabła Tasmańskiego, Foghorna Leghorna (czyli cwaniackiego koguta), kota Heathcliffa czy Yosemite Sama. Poza tym użyczał głosu Barney'owi Rubble'owi we "Flintstonach". Jego ostatni udział w filmie animowanym to "Kto wrobił Królika Rogera" z 1988 roku, w którym podkładał głosy Daffy'ego, Tweety'ego, Bugsa i Sylwestra. Zmarł w 1989 roku w Los Angeles.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 30 maja 1908

data śmierci: 10 lipca 1989

miejsce urodzenia: San Francisco, Kalifornia, USA

żona Estell Rosenbaum (od 04.01.1933 do jego śmierci), syn Noel
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) w wyniku udaru, jakiego nabawił się w następstwie złamania kości udowej w wypadku w szpitalu. Został pochowany na cmentarzu Hollywood Forever w Los Angeles (Kalifornia, USA).
W 1988 roku wraz z Philipem Bashem napisał i wydał swoją autobiografię "That's Not All, Folks!"
Był brany pod uwagę do podłożenia głosu do postaci Gapcia w "Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach". Ostatecznie rolę otrzymał Eddie Collins.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych