Joseph Conrad I

Teodor Józef Konrad Korzeniowski

8,6
176 ocen materiałów do scenariusza
Joseph Conrad I
Wielka postać światowej literatury, autorytet moralny, świetny obserwator. Jego prozę wykorzystywano wielokrotnie w światowym i polskim kinie, doceniając jego bystrą i wnikliwą obserwację ludzkiej osobowości. Twórczość J. Conrada jest w znacznej mierze na osobistych doświadczeniach, związanych z latami jego pobytu na morzu. Wartość i siła oddziaływania jego pisarstwa polega na podjęciu problematyki etycznej, ujętej w kategorie obowiązku, honoru i wierności. Typowymi bohaterami są tutaj ludzie morza, poddawani ciężkim próbom siły woli w warunkach często skrajnie trudnych: osamotnienia czy groźby skazania na zagładę fizyczną. Jedyną drogą ocalenia jest rygorystyczne przestrzeganie heroicznego kodeksu moralnego, obowiązku społecznej lojalności, zaciętej obrony honoru wbrew wszelkim przeciwieństwom i okolicznościom Losu: ślepej siły pozbawionej w jego ujęciu jakiegoś nadrzędnego - boskiego lub ludzkiego porządku i sankcji. Ale istotna treść moralna tych słynnych "prostych zasad" Conradowskich (czerpanych z etosu rycerskiego i romantycznego) polega na bezlitosnej konfrontacji ideałów z rzeczywistym zachowaniem się ludzi w konkretnych warunkach czasu i miejsca

Conrad Joseph, właściwie Teodor Józef Konrad Korzeniowski (1857-1924), wybitny angielski pisarz pochodzenia polskiego. Syn powstańca styczniowego, przebywał wraz z rodzicami na zesłaniu w Rosji. Po śmierci rodziców zaopiekował się nim wuj Tadeusz Bobrowski.

1874 przerwał naukę w gimnazjum i wyjechał na zachód. 1878 zaciągnął się jako marynarz na statek angielski, robiąc karierę aż do stopnia kapitana (1886), pływając m.in. do Australii, Archipelagu Malajskiego, Afryki (Kongo). 1894 porzucił zawód marynarza, poświęcając się pisarstwu.

Debiutował Szaleństwem Almayera (1895, wydanie polskie 1923 pt. Fantazja Almayera), ale dopiero powieść Los (1914, wydanie polskie 1955) przyniosła mu samodzielność pisarską i materialną. W 1914 bawił w Polsce, w czasie I wojny światowej popierał w licznych wystąpieniach swój rodzinny kraj.

Jego twórczość została uznana za klasykę literatury światowej XX w. Wykorzystał w niej swoją bogatą biografię, kładąc nacisk na ideały honoru, wierności, obowiązku i odwagi w walce ze ślepym, często okrutnym przeznaczeniem.

Opublikował kilkadziesiąt zbiorów opowiadań i powieści, wśród których najbardziej znane to: Murzyn z załogi "Narcyza" (1897), Lord Jim (1900), Jądro ciemności (1902), Tajfun (1903), Nostromo (1904), Zwierciadło morza (1906), W oczach Zachodu (1911), Tajny agent (1912), Freja z Siedmiu Wysp (1912), Los (1914), Zwycięstwo (1915), Smuga cienia (1917), Ocalenie (1920), Korsarz (1923).


więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 grudnia 1857

data śmierci: 3 sierpnia 1924

miejsce urodzenia: Berdyczów, Rosja, (obecnie Ukraina)

żona Jessie George (od 24.04.1896 do jego śmierci), 2 synów: Borys (ur. 1898) i John (ur. 1906)
Zmarł na atak serca w Oswalds (Anglia, Wielka Brytania).
Honorowy patronat nad obchodami "Roku Conradowskiego" w Polsce w roku 2007 objął prezydent Lech Kaczyński.
W 2007 roku Narodowy Bank Polski wyemitował komplet monet z okazji 150-tej rocznicy urodzin pisarza.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

ispiracja...

użytkownik usunięty

Twórczośc Conrada była i pewnie jescze nie raz będzie inspiracją dla scenarzystów i reżyserów. Postać Kurtz która tak bardzo zafascynowała Coppolę wywodzi się przecież z Jądra Ciemności Conrada, notabene tez przeniesionej na ekran filmowy w filmie z Johnem Malkovichem i Timem Rothem w rolach głównych.