film

Pojedynek

The Duellists
1977
1h 40m
7,6 7 306
ocen
7,6 10 1 7306
7,9 11
ocen krytyków
Porucznik Armand d’Hubert, działając z polecenia przełożonych, dostarcza innemu oficerowi rozkaz pozostania w areszcie domowym. Nie zdaje sobie sprawy jak bardzo wpłynie to na jego dalsze życie. Zobacz pełny opis
Pojedynek zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

David di Donatello
Film zdobył nagrodę David di Donatello , 2 inne nagrody oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Strasburg, rok 1800. Napoleon Bonaparte został władcą Francji. Porucznik Armand d'Hubert (Keith Carradine) dostaje zadanie, by odnaleźć porucznika Gabriela Ferauda (Harvey Keitel) i przekazać mu informację od dowództwa, że jest osadzony w areszcie domowym. Awanturniczy Feraud uważa, że został znieważony jego honor i wyzywa d'Huberta naStrasburg, rok 1800. Napoleon Bonaparte został władcą Francji. Porucznik Armand d'Hubert (Keith Carradine) dostaje zadanie, by odnaleźć porucznika Gabriela Ferauda (Harvey Keitel) i przekazać mu informację od dowództwa, że jest osadzony w areszcie domowym. Awanturniczy Feraud uważa, że został znieważony jego honor i wyzywa d'Huberta na szable. Tak rozpoczyna się ciągnący przez całą kampanię napoleońską pojedynek. Tylko trzy powody umożliwiają odstępstwo od niego. Po pierwsze, nie można walczyć z kimś, gdy się jest w różnych miejscach, po drugie, gdy żołnierze są innego stopnia, naruszenie dyscypliny oraz wówczas, gdy państwo jest w stanie wojny.

na podstawie
Joseph Conrad (opowiadanie)
studio
Enigma Productions / National Film Finance Corporation (NFFC)
tytuł oryg.
The Duellists
inne tytuły
Duel (tytuł roboczy) Wielka Brytania
Duellists Australia
więcej
Według Ridleya Scotta otrzymał on od wytwórni Paramount listę z czterema aktorami, z których miał wybrać dwóch odtwórców głównych ról, których wytwórnia zgodziłaby się zatrudnić. Reżyser wybrał Carradine`a i Keitela i później przez parę miesięcy przekonywał ich, by przyjęli role.
Film kręcono w Londynie (Anglia,Wielka Brytania), Aviemore (Szkocja,Wielka Brytania) oraz Sarlat - la - Caneda, Sarlat i regionie Akwitania (Francja).
Z powodu napiętego budżetu, żadne dekoracje czy budowle nie zostały wykonane na potrzeby filmu. Wszystko co widać w obrazie istniało już w rzeczywistości.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Mistrz Conrad

ocenił(a) film na 8

Adaptacja prozy Mistrza J. Conrada. Właściwie tylko dlatego zdecydowałem sie obejrzeć ten film. Oczywiście do prozy mistrza tego filmu nie można porównywać, ale obejrzałem z zainteresowaniem. Szkoda, że tak mało kręci się filmów na podstawie Mistrza!

Arcydzieło.

ocenił(a) film na 10

Film idealny pod każdym względem. Piękne zdjęcia, niezwykle oryginalna historia autorstwa Conrada oraz świetnie oddany klimat epoki. Arcydzieło.

kanon

ocenił(a) film na 10

film ten jest kanoniczny jeśli chodzi o połączenie muzyki z obrazem, ostatnia scena samotnego spaceru jest doznaniem metafizycznym, zostaje w pamieci na lata

Świetne zdjęcia, wyśmienita obsada, dobra reżyseria... a jednak ten film wydaje się być zbyt taśmowy. Przez pierwszą godzinę to ciąg pojedynków. Dopiero ostatnie 40 minut skupia się na historii bohaterów. Wcześniej zaledwie liźnięto ich życiorysy. Wszystkie dialogi służyły szybkiemu zarysowi sytuacji, byśmy długo nie...

więcej

Bezsensowna zawziętość ludzka, fanatyczne podsycanie w sobie nienawiści, której źródła dawno już powysychały, idiotyczne szafowanie pojęciem „honoru", przesadny aż do absurdu przerost poczucia „własnej godności". Treścią jest ciągnący się przez dziesięciolecia „pojedynek" dwu napoleońskich huzarów, z których jeden pod...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones