Julie Anne Smith

Julianne Moore

biografie

(2)
  • Julianne Moore jest absolwentką Bostońskiego Uniwersytetu. Po jego ukończeniu przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie przez kilka lat występowała na deskach teatralnych. W 1984 r. została zaangażowana do roli w serialu "The Edge of Night". Kreacja, którą tam stworzyła, przyniosła jej bardzo pochlebne recenzje i znacznie poprawiła jej pozycję na rynku aktorskim. Rok później Moore rozpoczęła pracę na planie serialu "As the World Turns". Przez trzy następne lata grała tam podwójną rolę - Frannie i jej bliźniaczej siostry Sabriny, za co została w 1988 r. nominowana do nagrody Emmy. Na dużym ekranie Julianne Moore po raz pierwszy pojawiła się w 1990 r. w obrazie pt. "Tales from the Darkside: The Movie". Był to bardzo udany debiut, który przyniósł artystce uznanie krytyków. Trzy lata później aktorka wystąpiła u boku Harrisona Forda i Tommy'ego Lee Jonesa w głośnym filmie "Ścigany". Rola, którą tam zagrała, nie była dużą, ale wystarczyła, by o Moore zaczęło być głośno. W tym samym roku wystąpiła również w doskonałym obrazie Roberta Altmana "Na skróty". Od tej pory kariera aktorki potoczyła się gładko. W ciągu kilku następnych lat wystąpiła w wielu filmach, które stały się wielkimi sukcesami kasowymi. W 1998 r. Julianne Moore otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w obrazie "Boogie Nights".

  • Julianne Moore urodziła się w Fayetteville w Północnej Karolinie. Jej ojciec był sędzią pracującym dla amerykańskiej armii, dlatego dzieciństwo Julianne upłynęło na bezustannych przeprowadzkach. Studiowała na Uniwersytecie Bostońskim w School of the Performing Arts. W wolnych chwilach dorabiała jako kelnerka. Po zakończeniu nauki przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła karierę w licznych off-broadwayowskich produkcjach.
    Jednocześnie występowała w produkcjach telewizyjnych. W 1984 roku wystąpiła w serialu "The Edge of Night", a następnie w "As the World Turns". To właśnie podwójna rola w "As the World Turns" przyniosła jej nagrodę Emmy. Wkrótce potem stopniowo zaczęła pojawiać się w produkcjach fabularnych, ale dopiero epizod w "Ściganym" przyniósł jej pożądany rozgłos. Kilkukrotnie otrzymała za swoje sukcesy aktorskie nominacje do Oscara.

opinie i nagrody