Julianne Moore

Julie Anne Smith

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/314/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":51495,"rate":8.149024177104573,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/314/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":40,"rate":7.8,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/314/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":21,"rate":8.238095238095237,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/314/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":14,"rate":8.142857142857142,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/314/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":2,"rate":3,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
8,1
51 495 ocen gry aktorskiej
Julianne Moore jest absolwentką Bostońskiego Uniwersytetu. Po jego ukończeniu przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie przez kilka lat występowała na deskach teatralnych. W 1984 r. została zaangażowana do roli w serialu "The Edge of Night". Kreacja, którą tam stworzyła, przyniosła jej bardzo pochlebne recenzje i znacznie poprawiła jej pozycję na rynku aktorskim. Rok później Moore rozpoczęła pracę na planie serialu "As the World Turns". Przez trzy następne lata grała tam podwójną rolę - Frannie i jej bliźniaczej siostry Sabriny, za co została w 1988 r. nominowana do nagrody Emmy. Na dużym ekranie Julianne Moore po raz pierwszy pojawiła się w 1990 r. w obrazie pt. "Tales from the Darkside: The Movie". Był to bardzo udany debiut, który przyniósł artystce uznanie krytyków. Trzy lata później aktorka wystąpiła u boku Harrisona Forda i Tommy'ego Lee Jonesa w głośnym filmie "Ścigany". Rola, którą tam zagrała, nie była dużą, ale wystarczyła, by o Moore zaczęło być głośno. W tym samym roku wystąpiła również w doskonałym obrazie Roberta Altmana "Na skróty". Od tej pory kariera aktorki potoczyła się gładko. W ciągu kilku następnych lat wystąpiła w wielu filmach, które stały się wielkimi sukcesami kasowymi. W 1998 r. Julianne Moore otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w obrazie "Boogie Nights".
Julianne Moore urodziła się w Fayetteville w Północnej Karolinie. Jej ojciec był sędzią pracującym dla amerykańskiej armii, dlatego dzieciństwo Julianne upłynęło na bezustannych przeprowadzkach. Studiowała na Uniwersytecie Bostońskim w School of the Performing Arts. W wolnych chwilach dorabiała jako kelnerka. Po zakończeniu nauki przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła karierę w licznych off-broadwayowskich produkcjach.
Jednocześnie występowała w produkcjach telewizyjnych. W 1984 roku wystąpiła w serialu "The Edge of Night", a następnie w "As the World Turns". To właśnie podwójna rola w "As the World Turns" przyniosła jej nagrodę Emmy. Wkrótce potem stopniowo zaczęła pojawiać się w produkcjach fabularnych, ale dopiero epizod w "Ściganym" przyniósł jej pożądany rozgłos. Kilkukrotnie otrzymała za swoje sukcesy aktorskie nominacje do Oscara.