Robert Altman I

Robert Bernard Altman

7,5
1 297 ocen pracy reżysera
Robert Altman I
Robert Altman jest uważany obecnie za jednego z najważniejszych przedstawicieli kina autorskiego na świecie. Zawodu reżysera nauczył się podczas pracy w firmie Calvin Company w Kansas, gdzie robiono filmy dokumentalne, treningowe i reklamowe. Po raz pierwszy za kamerą Altman stanął w 1948 r. robiąc obraz "Bodyguard". W ciągu kilku następnych lat nakręcił jeszcze kilka niezależnych filmów żadnym jednak nie zwrócił na siebie uwagi krytyków. W 1955 r. zwolnił się więc z Calvin Company i zaczął pracować na własną rękę. W latach 1957 -1965 Altman współpracował z telewizją reżyserując poszczególne odcinki tak popularnych seriali jak: "Bonanza", "Alfred Hitchcock Przedstawia", czy "Combat". Momentem przełomowym w karierze artysty był rok 1970, w którym nakręcił "MASH". Film ten stał się olbrzymim sukcesem komercyjnym i artystycznym. Otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i był nominowany do Oscara i Złotego Globu. Następne filmy Altmana mimo, iż otrzymywały bardzo dobre recenzje nie były już jednak sukcesami kasowymi. Sytuacja ta zmieniła się w 1975 r. po nakręceniu "Nashville". Film cieszył się olbrzymią popularnością wśród widzów, a krytycy umieścili go na liście najlepszych obrazów lat 70. Zachwyty szybko się jednak skończyły. Następny film Altmana "Buffalo Bill i Indianie" nie został już doceniony ani przez krytykę ani przez widzów. W 1977 r. artysta zadebiutował jako producent realizując obrazy "Welcome to L.A." i "The Late Show". W 1981 r. Altman swoje zainteresowania skierował w stronę teatru i wyreżyserował sztukę pt. "Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean". Olbrzymi sukces przedstawienia zachęcił artystę do zrobienia rok później jego filmowej wersji z Cher w roli głównej. W 1992 r. Altman powrócił na szczyty popularności doskonałym filmem "Gracz", w którym sportretował środowisko filmowców w Hollywood. Rok później potwierdził swoją wysoką klasę obrazem "Na skróty", za który otrzymał nagrodę Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji i został nominowany do Oscara i Złotego Globu.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 lutego 1925

data śmierci: 20 listopada 2006

miejsce urodzenia: Kansas City, Missouri, USA

wzrost: 183 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, 27 innych nagród oraz 47 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. LaVonne Elmer (08.06.1946 - 1951, rozwód), córka Christine (ur. 06.05.1947); 2. Lotus Corelli (21.11.1952 - 1959, rozwód), 2 synów: Mike (ur. 1955) i Stephen (ur. 15.10.1956); 3. Kathryn Reed (od 01.04.1959 do jego śmierci), syn Robert Reed (ur. 22.12.1959)
Altman wielokrotnie odmawiał wyreżyserowania filmu "The Company", jednak wreszcie ustąpił, po długich namowach scenarzystki i odtwórczyni głównej roli, Neve Campbell.
Altman zaprojektował w 1995 zegarek o nazwie "Time to Reflect" dla firmy Swatch w celu uczczenia 100-tnej rocznicy powstania kina.
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) w wyniku komplikacji po białaczce.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Od miesięcy nic się nie dzieje na tym forum ;(
Może, popularny na forach innych reżyserów, temat z rankingiem najlepszych filmów trochę rozrusza to miejsce.
Moja dziesiątka:

1. McCabe i pani Miller
2. Gosford Park
3. Trzy kobiety
4. Kto zabił ciotkę Cookie?
5. Nashville
6. Dzień weselny
7. Brewster...

Niedawno odkryłem tego pana. Jest genialny. Obejrzałem już prawie wszystkie jego filmy i z czystym sumieniem mogę je polecić. W sumie nie jest za popularny w Polsce, ale dla mnie stał się jednym z ulubionych reżyserów.

Rafał Syska "Zachować dystans. Filmowy świat Roberta Altmana", wydawnictwo Rabid, Kraków 2008

Jego najwybitniejszym dziełem z dotychczas obejrzanych są jak dla mnie "Trzy kobiety". Mało który film mnie tak w 100% zahipnotyzował jak ten.

Jakie Filmy jego polecacie ???

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones