[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/107715/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":90,"rate":7.344444444444444,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/107715/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":47,"rate":6.74468085106383,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/107715/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":3,"rate":6.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
7,3
90 ocen pracy reżysera
Kiyoshi Kurosawa
Urodzony w 1955 roku Kiyoshi Kurosawa studiował na Uniwersytecie Rikkyo pod kierunkiem znanego krytyka filmowego Shigehiko Hasumi. Karierę rozpoczął w latach osiemdziesiątych, pracując nad niskobudżetowymi filmami przeznaczonymi na rynek video. W 1981 roku jego krótkometrażowy film „Shiragami” został doceniony na PIA Film Festival, prestiżowym japońskim przeglądzie twórczości młodych talentów. Wyróżnienie to zapewniło mu posadę asystenta reżysera Shinji Sômai. W roku 1983 Kurosawa nakręcił swój pełnometrażowy debiut - „Kandagawa Wars”, jednak uwagę krytyków przyciągnął dopiero jego drugi obraz „The Excitement of the Do-Re-Mi-Fa Girl”.
We wczesnych latach dziewięćdziesiątych zdobył stypendium Sundance Institute, co umożliwiło mu podjęcie studiów reżyserskich w Stanach Zjednoczonych, pomimo że już od blisko dziesięciu lat tworzył profesjonalne produkcje. Większość filmów tego japońskiego reżysera podejmuje tematykę społecznej alienacji i wyobcowania jednostki, bądź ukazuje jak zwyczajne, społeczne mechanizmy ulegają dezintegracji w starciu ze zjawiskami wymykającymi się wszelkim racjonalnym wyjaśnieniom.
Po raz pierwszy międzynarodowe uznanie przyniósł mu film "Cure" z 1997 roku, uważany za najlepszy przykład umieszczenia powyżej podanych koncepcji w jednym obrazie. Jeszcze w tym roku Kurosawa nakręcił dwa thrillery, "Serpent's Path" i "Eyes of the Spider", oba oparte na tym samym założeniu (ojciec pragnący zemsty za morderstwo dziecka) i tym samym aktorze (Sho Aikawa), opowiadające jednak zupełnie inne historie. Rok 2001 przyniósł nowy międzynarodowy sukces - film "Pulse", traktujący o inwazji duchów na świat żywych przy wykorzystaniu Internetu. Styl Kurosawy bywa porównywany do stylu Stanleya Kubricka i Andreia Tarkovskiego, chociaż on sam nigdy nie wymienił tych reżyserów jako swojej inspiracji. Często za to podkreśla w wywiadach swój podziw dla filmów amerykańskich z wczesnych lat siedemdziesiątych. W czasie wolnym od reżyserowania wykłada na Film School of Tokyo.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 lipca 1955

miejsce urodzenia: Kobe, Japonia

żona
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych