Klaus Kinski

Klaus Günter Karl Nakszynski

8,3
3 615 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Klaus Kinski

To Sopot czy Gdańsk? Dobrze, ze dodano, ze to Polska, bo niewielu może zdawać sobie z tego sprawę. A może wedlle dodającego info to stan tymczasowy?

Podczas 20-lecia międzywojennego Sopot należał do Wolnego Miasta Gdańsk które to państwo obejmowało o wiele większy obszar niż samo miasto Gdańsk

użytkownik usunięty
33zwierzak

To pasuje do pierwszej części opisu. A co z drugą?

"Obecnie Polska" ponieważ Wolne Miasto Gdańsk, po II WŚ zostało wcielone do Rzeczpospolitej Polskiej.

użytkownik usunięty
dumnie

Hmm. Nie wiedziałem. Jeździ człowiek tą SKMką codziennie, ale niekumaty. To jakaś nowa informacja?

Tylko jak to pojąć. Że to co nazywano WMG to obecnie WMG w Polsce? Czy, że Gdańsk jest polski, o czym każde dziecko wie? Wiesz co to jest ironia?



Vide pierwszy post.

Rzetelność dziennikarska wymaga trzymania się określonych zasad. Gdyby było napisane bez "obecnie Polska", to oznaczałoby to, że WMG cały czas istnieje.
Skoroś taki dobry w posługiwaniu się ironią, to czemu zawodzisz w bardziej płytkich rejonach języka polskiego?

użytkownik usunięty
dumnie

Zastanów się raz jeszcze i dokładnie nad sensem Twojej wypowiedzi, umieszczonej w kontekście wyjaśnienia 33zwierzaka. Możesz też przeanalizować sens przeciwstawienia zawartego w Twoim ostatnim zdaniu oraz jego związek z kwestią.

Obie moje wypowiedzi są uzupełniające w stosunku do postu 33zwierzaka.
Ostatnie zdanie (zresztą też ironia), odpowiada na Twoje pytanie "Wiesz co to ironia?". Wnioskuję, że skoro posługujesz się jedną z najbardziej wysublimowanych form wypowiedzi, to jesteś w stanie zrozumieć sens takiego, a nie innego zapisu miejsca urodzenia Kinskiego, a Twe wypowiedzi cały czas temu zaprzeczają.

użytkownik usunięty
dumnie

Odpowiedź zwierzaka33 uznałem za sensowną i na miejscu. Natomiast Twojego wyjaśnienia już za sensowne nie uważam, ponieważ jest to wiedza powszechna, iż Gdańsk i inne tereny zostały wcielone do Polski. Na pewno zaś nie zostało wcielone państwo-miasto o nazwie Wolne Miasto Gdańsk, gdyż sugeruje to istnienie takiego tworu w obrębie RP, co nie ma i nie miało miejsca. Dlatego też niecelowe jest informowanie w Polsce (choć mogłoby być celowe gdzie indziej), że Gdańsk, Sopot i jego okolice należą do Polski bo kto tego nie wie? Stąd ironia w moim poście.

Na tę ironię Ty odpowiadasz, jakby pytanie było na serio - jednak popełniasz przy tym błąd myląc obszar z instytucją polityczną. W dodatku zmieniasz tryb rozmowy, zaczynając używać określeń, które mają pełnić funkcje obraźliwe. Doskonale rozumiem opis miejsca urodzenia Kińskiego, tylko zwracam uwagę, że sposób podania tej informacji albo zakłada (błędnie), że Polacy nie mają pojęcia, że Sopot czy Gdańsk należy do Polski albo sugeruje, że jest to stan przejściowy. Takie są funkcje słowa "obecnie".

Tak przy okazji, ironia jest sposobem posługiwania się językiem, który nie polega na tym, że się obraża drugą osobę. Ten typ wypowiedzi oznacza się innymi określeniami. Moje pytanie dotyczące tego, czy wiesz co to ironia było zwróceniem Ci uwagi, że nie dostrzegłeś jej w mojej wypowiedzi. Jednak odpowiedzią na takie pytanie powinno być potwierdzenie lub zaprzeczenie, nie zaś sugestia, że zacytuję tę przepiękną zbitkę "zawodzę w bardziej płytkich rejonach" języka polskiego, polonisto :D.

użytkownik usunięty
dumnie

Odnosząc się jeszcze do Twojej grzecznej wypowiedzi ad personam, to co w niej przeciwstawiasz, nie jest przeciwieństwem. Można posługiwać się ironią i "zawodzić w płytkich rejonach". Zatem zamiast używać przeciwstawienia powinieneś użyć koniunkcji. To tyle, w aspekcie logiki Twojej wypowiedzi.

użytkownik usunięty
dumnie

Absurdalnym jest twierdzenie, że każde użycie wyrażenia WMG, bez dopełniania wypowiedzi informacją, że tereny jego to obecnie Polska, sugeruje jego istnienie. Każda wypowiedź ma swój sens w pewnym kontekście. Należy do niego także wiedza adresatów i odbiorców wypowiedzi.

Po prostu przyznaj się, że nie wiedziałeś iż Wolne Miasto Gdańsk to nie to samo co Gdańsk, bo rozpisałeś niezły elaborat a i tak nic z tego nie wynika poza tym, że jest tak, jak napisałem. Skoro taki z Ciebie bystrzak, to czemu nie zauważyłeś poważnej nieścisłości, które rzeczywiście jest w notce biograficznej K. Kinskiego tylko w innym miejscu? Mianowicie informacja o tym, że jest on synem śpiewaczki operowej co jest oczywistym błędem, gdyż śpiewakiem a później farmaceutą był jego ojciec - Polak (Kaszub?) Bruno Nakszyński a jego matka Niemka Susanne Nakszyński (zd. Lutze) była pielęgniarką i córką pastora. Sory, że opieram się na wikipedii, ale akurat w tym wypadku jest to wiarygodne źródło (sprawdziłem 3 wersje językowe - polską, angielską i niemiecką - wszystkie trzy artykuły są dobrze zaopatrzone w przypisy do źródeł. Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones