Leon Niemczyk

Leon Stanisław Niemczyk

8,0
36 001 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Leon Niemczyk

Jestem wielkim jego fanem, posiadam w swojej kolekcji około 70 filmów z jego udziałem, ale wiem że to jest kropla w morzu.

Należy pamętać, że oprócz tej wyżej widzianej filmografi ma jeszcze 42 role w teatrze telewizji (przy najmniej tyle udało mi się naliczyć) i troche ról w dubbingu.

Niekończąca się filmografia, nie wiem czy do końca życia uda mi się obejżeć cały jego dorobek, z tygodnia na tydzień widze go w nowej roli.

I na zakończenie był to człowiek, który miał powołanie do swojego zawodu, mimo zbliżającego się końca życia (z którego musiał zdawać sobie sprawę) dalej grał.
Choćby nawet w "Ranczu" na wóżku inwalidzkim, ledwo mówiąc, czy nawet oddychając ciągnął role Japycza.

P.s. "Klan" ok, "Na dobre i na złe" ok, "Złotopolscy" ok, ale tą rolę w "Pierwszej miłości" mógł sobie odpuścić.
Nie wiem dlaczego ale, mi osobiście nie pasuje ten serial do jego filmografi.


użytkownik usunięty
Lukasz7890

Rzeczywiście mógł [widziałem ten odcinek z nim] , ale za to każda inna jego rola jest wyjątkowa , nawet chodźby w "ŚWIeCIE WEDŁUG KIEPSKICH" , "Sztosie" czy kilku innych nieudanych filmach [świat , wymieniłem ot tak , bo do tego serialu nic nie mam].

Ale , małe epizody lub drugoplanowe role w jego wykonaniu to majstersztyk !
Przypomnę , chociaż : "O-bi,O-bę" , "Wielkiego Szu" , "Jutro Meksyk" , "Pociąg" [tu pierwszoplanowo , według mnie rola życia] , "Jutro Meksyk" , "Miodowe lata" , "Chłopaki nie płaczą" , "Eroica" , "Nóż w wodzie" [geniusz] , "Na białym szlaku" , "Rękopis ............"[razem z Maklakiewiczem , jedna z najciekawszych postaci w filmie] , "Sposób bycia" , "Chudy i inni" , "Stawka........." , "Ga-Ga" "CK Dezerterzy" i mnóstwo innych.

Dla mnie jeden z najważniejszych , polskich aktorów , ubiegłego 50 lecia.

Lukasz7890

Wszystkich to czeka i nikt nie jest nieśmiertelny... Szacunek dla człowieka [*]

pachniuch1

ZROZUMIAŁEŚ MNIE ZBYT DOSŁOWNIE , W SENSIE NIEŚMIERTELNY MIAŁEM NA MYŚLI, TO ŻE CHYBA NIKT NIE JEST W STANIE OBEJŻEĆ WSZYSTKICH JEGO RÓL.
DUŻO TELENOWEL, DUŻO FILMÓW ZA GRANICĄ NIE DOSTĘPNYCH W POLSCE (ok 70), SPORA LICZBA RÓL TEATRALNYCH, KILKA FILMÓW Z NIM JEST JESZCZE W PRODUKCJI ITD.
Ciężko a wręcz bezsensownie jest liczenie jego ról, Nawet na tej stronie bakuje przynajmniej 7 filmów z jego udziałem.


DO "FAŁSZYWY PROROK"

NIE WYMIENIAŁEM JEGO RÓL, BO NA PEWNO WIELE ZNAKOMNITYCH na pewno POMINĘ.

W "Pociąg" to tez dla mnie jego życiowa rola, i jedyna główna nie licząc "Noża w wodzie" i "Po sezonie" Też wręcz znakomitych.

Co do Kiepskich zagrał tam pare ciekawych epizodów, głównie lekarza, ale też Nostradamusa czy aktora Hektora, ale chyba bardziej podobał mi się w "Miodowych latach" w roli tego supersierżanta.

Film "Sztos" od razu kojaży mi się ze sceną z udziałem Niemczyka (z tą niemiecką wycieczką), to samo mam odnośnie "Poranku kojota" (ze świniakiem), albo "Vabank" od razu kojaży mi się z tą pierwszą sceną z jubilerem.

Jego epizody są na prawde znakomite czasem warto oglądnąć słaby film tylko ze względu na epizod z Niemczykiem.

Do ważnych jego ról dorzucił bym jeszcze:
- kierownik Piątek z "PRZYJĘCIE NA DZIESIĘĆ OSÓB PLUS TRZY",
- inżynier Małkiewicz z "CZTERDZIESTOLATEK"
- Leon Skotnicki z "07 zgłoś się"
- Stopczyk z "W labiryncie"
- Dyrektor szkoły z "To my"
- Golarz Filip z "Akademia pana Kleksa"
- Bob Smith z "Pan samochodzik i praskie tajemnice"
- Krzysztof Małecki z "Kapitan Sowa na tropie"
- Ojciec Maryni i Frycka z "Dziadek do orzechów"
- Fulko de Lorche z "Krzyżacy"

Lukasz7890

DZIWNE DLA MNIE JEST TO, ŻE NIEMCZYK NIE ZAGRAŁ W ŻADNYM FILMIE STANISŁAWA BAREJI.(nie licząc "Kapitan Sowa na tropie").
A przecież w tamtych filmach jest dużo epizodów. Dziwne, że Bareja nie pomyślał o Niemczyku...

użytkownik usunięty
Lukasz7890

tO JESZCZE , RAZ JA :]

Do ważnych ról ,nalezy dodac jeszcze jedną {jak mogłem o niej zapomnieć ............:[} a mianowicie :

"Odwiedziny Prezydenta" gdzie zagrał Ojca Jacka , [wszystko o tym filmie na moim blogu]

Niestety nie oglądałem tego filmu. Ale na pewno niedługo nadrobie te braki.

Na razie co do Leona Niemczyka mam w planie obejżeć: "Anioł śmierci", "Człowiek na torze" i "Wszyscy święci". Podobno zagrał tam ciekawe epizody.

użytkownik usunięty
Lukasz7890

"Człowiek na torze" ? Nie pamiętam żeby tam grał

podobno grał tam "meżczyzne ubijającego interes na peronie". Niedługo oglądne ten film to sprawdze.

użytkownik usunięty
Lukasz7890

Rzeczywiście grał w "Człowieku..." [fajny epizod,jak mogłem o nim zapomnieć] w ostatnim czasie zobaczyłem kilka filmów z Niemczykiem ale chyba najbardziej [z tych filmów , które ostatnio widziałem] przypadła mi do gustu rola w "Biczu Bożym" gdzie gra mecenasa Głębiszewskiego i lekarza w "Zaczarowanym rowerze".

Tak człowiek miał w sobie coś fajnego, jego mały epizod rozświetla każdy nawet słabszy film.

Ja ostatnio obejżałem dwa sezony "Rancza", bez niego ławeczka przed sklepem nie jest już ta sama, choć przyznam, że Pieczka dość dobrze zastępuje Niemczyka.
Oglądałem z nim dość niedawno "Pogranicze w ogniu" gdzie zagrał majora brytyjskiego wywiadu szkoda, że tylko w 3 odc. a także "O-BI, O-BA. KONIEC CYWILIZACJI" Szulkina, Leon Niemczyk i Jerzy Stuhr walczący ze sobą w opuszczonej, ciemnej hali rewelacja.

Ostatnio poświęcam się zagranicznym produkcją z udziałem Niemczyka: "INLAND EMPIRE" i "ANIOŁ ŚMIERCI". Filmy raczej słabe, ale epizody pana Leona jakoś pozłalają spojżeć na nie z pozytywnej strony.
Zaczynam teraz oglądać seriale "Wichry wojny" I "Wojna i pokój" z Robertem Mitchumem. Seriale amerykańsko-propagandowe, ale musze je obejżeć ponieważ Niemczyk zagrał tam polskiego chłopa. Ten człowiek jest wszędzie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones