Luis Buñuel 

Luis Buñuel Portolés

8,0
1 487 ocen pracy reżysera
Luis Buñuel
Luis Buñuel uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kinematografii. Powszechnie nazywany jest ojcem kina surrealistycznego, którego był twórcą i propagatorem. Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym. Oprócz sztuki reżyserii, Buñuel studiował również religioznawstwo, zoologię, historię i rolnictwo. Podczas studiów na uniwersytecie w Madrycie poznał Salvadora Dali, z którym się zaprzyjaźnił. W 1925 roku Buñuel wyjechał do Paryża, gdzie rozpoczął naukę na słynnej Academie du Cinema. Równolegle ze studiami artysta podjął pracę jako asystent reżysera Jeana Epsteina, przy którym poznawał tajniki reżyserii od strony praktycznej. Niestety po kilku miesiącach Buñuel pokłócił się ze swoim mentorem i został zwolniony.

W 1928 roku, dzięki pomocy finansowej swojej matki, reżyser zrealizował wspólnie z Salvadorem Dali swój pierwszy film "Pies andaluzyjski". Obraz ten był jednocześnie manifestem kina surrealistycznego. Jak się można było spodziewać, film wywołał wielkie emocje w całym kraju i tym samym zrealizował cel, jaki postawili przed sobą jego twórcy - zaszokował. Kolejny obraz Buñuela "Złoty wiek" był już artystycznym sukcesem, który uczynił nazwisko artysty znanym. W 1930 roku reżyser otrzymał lukratywną propozycję zrealizowania kilku filmów w Hollywood dla wytwórni MGM, ale ją odrzucił. Zamiast tego w 1932 roku za pieniądze wygrane na loterii Buñuel nakręcił drastyczny dokument "Ziemia Hurdów". Obraz został bardzo źle przyjęty przez ówczesny rząd hiszpański i kościół i w efekcie został on wycofany z dystrybucji.

W 1946 roku po zakończeniu wojny domowej reżyser przeniósł się do Meksyku, gdzie mieszkał do końca swojego życia. W 1950 roku zrealizował tam głośny film "Zapomniani", który ponownie przyniósł mu międzynarodową popularność. W ciągu kilku kolejnych lat Buñuel realizował filmy tylko w Meksyku i zdobywał coraz większą sławę. W 1961 roku został zaproszony do Hiszpanii, gdzie nakręcił głośny obraz "Viridiana", będący krytyką hiszpańskiego katolicyzmu i faszyzmu. Oczywiście film wywołał w ojczyźnie artysty olbrzymi skandal, ale przyniósł mu również Złota Palmę na festiwalu filmowym w Cannes. Od "Viridiany" zaczyna się najciekawszy okres twórczości Buñuela. Wtedy to powstają jego najgłośniejsze obrazy takie jak "Anioł zagłady", "Dyskretny urok burżuazji" czy "Mroczny przedmiot pożądania". Luis Buñuel zmarł 29 lipca 1983 roku w Meksyku.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 22 lutego 1900

data śmierci: 29 lipca 1983

miejsce urodzenia: Calanda, Hiszpania

wzrost: 177 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 15 innych nagród i 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Jeanne Rucar (od 1925 do jego śmierci), 2 synów: Juan Luis (ur. 09.11.1934) i Rafael
W roku 1961, po premierze filmu "Viridiana", Watykan nałożył na reżysera klątwę.
Zmarł w Mexico City (Meksyk) z powodu marskości wątroby.
Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie w Madrycie (Hiszpania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych