Jeanne Moreau 

7,9
2 086 ocen gry aktorskiej
Jeanne Moreau
Jeanne Moreau przyszła na świat 23 stycznia 1928 roku w Paryżu (Francja). Córka restauratora z Montmartre'u i angielskiej tancerki, występującej w Folies-Bergere, studiowała w paryskim konserwatorium. Szybko zyskała opinię najwybitniejszej aktorki scenicznej młodego pokolenia. W kinie jednak występowała głównie w filmach sensacyjnych, m.in. u boku Jean Gabina - solidnie zrobionych, ale klasy B. Pierwszy uwierzył w nią Louis Malle i dał jej główną rolę w "Windzie na szafot", a zaraz potem w "Kochankach". Ta produkcja uczyniła z Jeanne Moreau seksbombę. Zagrała prowincjonalną żonę, kurę domową, która opuszcza rodzinę dla mężczyzny, którego dopiero co poznała. Obraz wywołał poruszenie nie tylko z powodu niemoralnego postępowania bohaterki, ale miał też spore kłopoty z cenzurą na całym świecie z powodu scen erotycznych.

W 1961 Moreau roku zagrała rolę Catherine w "Jules i Jim François Truffauta, klasycznej historii o miłosnym trójkącie, która przyniosła jej nominację do nagrody BAFTA. W tym samym roku zagrała u Michelangelo Antonioniego w "Nocy" i u Jean-Luc Godarda w "Kobieta jest kobietą". Potem wystąpiła m.in. w  "EwieJoseph'a Losey'a, "Dzienniku panny służącejLuisa Buñuela, czy "ProcesieOrsona Wellesa. Jednym z największych wydarzeń medialnych 1965 roku stał się musicalowy western "Viva Maria!" w którym zagrała z Brigitte Bardot. Rola w tej produkcji przyniosła jej BAFTĘ dla najlepszej aktorki zagranicznej. Jeanne Moreau ma w swoim dorobku także dwie nominacje do nagrody Cezara, za role w filmach "Paltoquet" oraz "Le Miraculé". Ostatecznie statuetka trafiła do niej za obraz "Spacer brzegiem morza" w 1992 roku.

Moreau postrzegano jako fenomen potrafiący pogodzić urodę z inteligencją. Miała romanse m.in. z Louis Malle'm, Lee Marvinem czy Pierre'm Cardinem. Trzy razy wychodziła za mąż i trzy razy się rozwodziła. Vanessa Redgrave obwiniała ją o rozpad swojego małzeństwa z reżyserem Tony'm Richardsonem. Konserwatyści nie wybaczyli jej odważnego wystąpienia w 1971 roku przeciwko surowemu prawu aborcyjnemu obowiązującemu we Francji. Nie zabrakło jej też odwagi przy debiucie reżyserskim, obrazie "Światło", do którego napisała scenariusz i w którym zagrała główną rolę.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 stycznia 1928

data śmierci: 31 lipca 2017

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 163 cm

BAFTA
Zdobyła BAFTA, 4 inne nagrody oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. Jean-Louis Richard (1949 - 1951, rozwód), syn Jérôme (ur. 1950); 2. Teodoro Rubanis (1966 - 1967, rozwód); 3. William Friedkin (08.02.1977 - 1979, rozwód)
29 marca 2000 roku - jako pierwsza kobieta w historii - została członkinią paryskiego stowarzyszenia Académie des Beaux-Arts (Francja).
Była jednym z sygnatariuszy manifestu przeciwko francuskim prawom antyaborcyjnym. Dokument został opublikowany przez tygodnik "Le Nouvel Observateur" 5 kwietnia 1971 roku.
Przewodniczyła jury w następujących edycjach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja):
- 1975 r. - 28. MFF;
- 1995 r. - 48. MFF.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Akurat w rubryce "oena ról aktorskich"-przy filmie "Jules i Jim"-Catherine-na zdjęciu nie widnieje Jeanne Moreau..

Ikono, Inspiracjo. Pozostawiła nieśmiertelność, magnetyzm aktorstwa. Będzie nam Jej brakowało.

https://www.youtube.com/watch?v=icJw9HXXoXA

Jak dla mnie wzór kobiecości, elegancji, klasy i wdzięku. Kobieta w każdym calu. Oczywiście też wielka aktorka, coraz bardziej się do tego przekonuję.

Miała w sobie to, co powinna mieć prawdziwa dama

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones