Francisco Rabal 

Francisco Rabal Valera

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":333,"rate":7.438438438438438,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,4
333 oceny gry aktorskiej
Francisco Rabal
Francisco Rabal, nazywany „Paco” urodził się 8 marca 1926 roku niedaleko Murcji w obozie górniczym, gdzie pracował jego ojciec. Gdy miał 6 lat wybuchła wojna domowa i jego rodzina wyjechała do Madrytu, gdzie Francisco zaczął pracować jako uliczny sprzedawca, następnie jako robotnik w fabryce czekolady i w końcu jako elektryk w studiu filmowym Chamartin. Tam też rozpoczął swoją przygodę z kinem, występując jako statysta.

Podążając za radą Dámaso Alonso, spróbował szczęścia na deskach teatralnych, gdzie w 1950 roku rozpoczął współpracę z José Tamayo. W teatrze spotkał Asunción Balaguer, która została jego żoną i nieodłączną towarzyszką do końca jego życia. Jednym z przedstawień, w których grał, była hiszpańska wersja „Śmierci komiwojażera” Arthura Millera.

Przełom nastąpił, kiedy poznał Luisa Buñuela. Zostali wielkimi przyjaciółmi, ze względu na podobne spojrzenie na życie. Role w filmach „Nazarín” (1959) i „Viridiana” (1961) pozostają charakterystyczne dla wczesnego etapu jego kariery. Razem z nabywaniem dojrzałości i przemijaniem dyktatury Franco, nadszedł najlepszy okres jego aktorstwa, co objawiło się w 1984 roku rolą w „Niewinnych świętych”, jednym z trzech najlepszych hiszpańskich filmów w historii.

W 1989 roku zagrał rolę w serialu „Juncal”, gdzie stworzył kreację najbardziej przypominającą rzeczywistego Paco Rabala: prawdziwego „truhan” - nonszalanckiego łotra. W czasie swojej kariery trzykrotnie grał aragońskiego malarza Francisco Goyę, postać z którą był później identyfikowany. Zdobywał najwyższe nagrody na festiwalach w San Sebastián, Cannes i Montrealu. Jest jedynym hiszpańskim aktorem, który otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa na Uniwersytecie w Murcji. Napisał kilka książek, z czego na uwagę zasługują szczególnie zbiór jego wierszy z 1994 roku i współtworzona z Agustínem Cerezalesem biografia „Si yo te contara” („If I told you all about it”) wydana w tym samym roku. Zmarł 29 marca 2001 roku w Bordeaux, po tym jak ciśnienie powietrza na podkładzie samolotu, podczas powrotu z XXV festiwalu w Montrealu, spowodowało u niego rozedmę płuc. Jego córka, Teresa Rabal, jest uznaną aktorką, piosenkarką i prezenterką telewizyjną, a syn – Benito – reżyserem.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 marca 1926

data śmierci: 29 sierpnia 2001

miejsce urodzenia: Águilas, Hiszpania

wzrost: 180 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 3 inne nagrody i 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Asunción Balaguer (od 1950 do jego śmierci), 2 dzieci: córka Teresa (ur. 05.11.1952) i syn Benito (ur. 20.10.1954)
W 1989 roku był członkiem jury na 39. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Niemcy).
Ma brata Damiána.
Zmarł w Bordeaux (Francja) z powodu rozedmy płuc.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych