Marcin Wrona I

7,3
431 ocen pracy reżysera
Marcin Wrona I
Reżyser teatralny, telewizyjny i filmowy, absolwent filmoznawstwa na UJ w Krakowie i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył też Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie (2005). Od 2006 roku wykładał reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Ze swoim studenckim filmem "Człowiek magnes" odwiedził około 100 międzynarodowych festiwali. Na wielu z nich obraz zdobył uznanie m.in. zwyciężył na Tribeca Film Festiwal, organizowanym przez Roberta De Niro i Martina Scorsese w Nowym Jorku, w kategorii Najlepszy Film Studencki. Kolejny film w jego reżyserii, tym razem krótkometrażowy "Telefono" , został doceniony przez samego Pedro Almodóvara i dołączony do hiszpańskiego wydania kolekcji DVD tego reżysera.

W 2007 roku za scenariusz do filmu "Moja krew" zdobył Grand Prix polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill, a także zajął trzecie miejsce w międzynarodowym finale tego konkursu w Cannes. Film ten, będący jego pełnometrażowym debiutem zrealizował w 2009 roku i zdobył Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę za Scenariusz na Festiwalu Debiutów Młodzi i Film w Koszalinie.

Reżyserował także spektakle dla Teatru TV. W 2004 roku za swój debiut teatralny pt. "Pasożyt" otrzymał nagrodę na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Za kolejną sztukę "Skaza" otrzymał w 2006 roku nagrodę jury Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach oraz nagrodę reżyserską na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Potem była "Kolekcja" (2006) oraz "Doktor Halina" (2008) – nagroda na New York Festivals w 2009 roku. Oba przedstawienia zostały docenione i nagrodzone za kreacje aktorskie na festiwalu w Sopocie. W 2004 roku wystawił spektakl "Uwięzieni" w TR Warszawa.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 marca 1973

data śmierci: 19 września 2015

miejsce urodzenia: Tarnów, Polska

żona Olga Szymańska
Ukończył Wydział Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
W 2003 ukończył Mistrzowska Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy.
Był członkiem jury w konkursie "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" na 18 Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w 2002 roku.
W 1999 roku ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych