Mario Puzo 

Mario Gianluigi Puzo

8,6
1 671 ocen scenariuszy
Mario Puzo
Mario Puzo urodził się 15 października 1920 roku w Hell's Kitchen, osławionej dzielnicy Nowego Jorku. Był synem włoskich imigrantów, nie umiejących czytać i pisać. Miał sześcioro rodzeństwa. Gdy w wieku dwunastu lat, został opuszczony przez ojca, musiał podjąć się pierwszej pracy zarobkowej. W czasie drugiej wojny światowej walczył na froncie w Niemczech. Wspomnienia z tego czasu wykorzystał przy pisaniu "Mrocznej Areny". 

W 1969 roku ukazała się jego najsłynniejsza powieść "Ojciec chrzestny". Od razu stała się bestsellerem i przyniosła pisarzowi ogromny rozgłos na całym świecie. Książka sprzedała się w nakładzie 21 milionów egzemplarzy i na jej podstawie powstała filmowa trylogia "Ojca chrzestnego". Wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppolę, klasyka kina gangsterskiego. Mario Puzo wspólnie z reżyserem napisał scenariusz do wszystkich trzech części. Za pierwsze dwie autorzy otrzymali statuetki Oscara. Natomiast trzecia część została wyróżniona nominacją.

Do jego znanych książek zalicza się jeszcze: "Szczęśliwy Pielgrzym", "Głupcy umierają", "Sycylijczyk", "Czwarty K", "Ostatni Don", " Sześc grobów do Monachium", "Omerta" i wydana pośmiertnie, dokończona przez wieloletnią towarzyszkę życia Carol Gino: "Rodzina Borgiów". Mario Puzo zmarł 2 lipca 1999 roku, miał pięcioro dzieci.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 października 1920

data śmierci: 2 lipca 1999

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 6 innych nagród oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Erika Lina Broske (1946 - 09.11.1978, jej śmierć), 5 dzieci: Anthony, Joseph, Dorothy Ann, Virginia i Eugene
Zmarł z powodu niewydolności serca w West Bay Shore na wyspie Long Island (Nowy Jork, USA). Został pochowany na cmentarzu West Babylon.
Uczęszczał na Uniwersytet Kolumbia.
Podczas II Wojny Światowej służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych "Air Forces".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jego książki czyta się lekko i przyjemnie. To gotowe materiały na scenariusze.

Dycha za trylogię Ojca chrzestnego :)

Za Ojca Chrzestnego należy mu się 10/10.

przecież taka omerta czy głupcy umierają to idealne pozycje do sfilmowania, głupcy umierają troche rozległe ale omerta to idealny materiał na wybitny film gangsterski.

najlepszy pisarz na świecie wszytskei jego ksiazki to arcydziela a na samym szczycie ojciec chrzestny najwspanialsza ksiazka jaka czytalem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones