Mario Gianluigi Puzo

[{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":1467,"rate":8.632583503749148,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":360,"rate":8.877777777777778,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
8,6
1 467 ocen scenariuszy
Mario Puzo
Mario Puzo urodził się 15 października 1920 roku w Hell's Kitchen, osławionej dzielnicy Nowego Jorku. Był synem włoskich imigrantów, nie umiejących czytać i pisać. Miał sześcioro rodzeństwa. Gdy w wieku dwunastu lat, został opuszczony przez ojca, musiał podjąć się pierwszej pracy zarobkowej. W czasie drugiej wojny światowej walczył na froncie w Niemczech. Wspomnienia z tego czasu wykorzystał przy pisaniu "Mrocznej Areny". 

W 1969 roku ukazała się jego najsłynniejsza powieść "Ojciec chrzestny". Od razu stała się bestsellerem i przyniosła pisarzowi ogromny rozgłos na całym świecie. Książka sprzedała się w nakładzie 21 milionów egzemplarzy i na jej podstawie powstała filmowa trylogia "Ojca chrzestnego". Wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppolę, klasyka kina gangsterskiego. Mario Puzo wspólnie z reżyserem napisał scenariusz do wszystkich trzech części. Za pierwsze dwie autorzy otrzymali statuetki Oscara. Natomiast trzecia część została wyróżniona nominacją.

Do jego znanych książek zalicza się jeszcze: "Szczęśliwy Pielgrzym", "Głupcy umierają", "Sycylijczyk", "Czwarty K", "Ostatni Don", " Sześc grobów do Monachium", "Omerta" i wydana pośmiertnie, dokończona przez wieloletnią towarzyszkę życia Carol Gino: "Rodzina Borgiów". Mario Puzo zmarł 2 lipca 1999 roku, miał pięcioro dzieci.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 października 1920

data śmierci: 2 lipca 1999

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 6 innych nagród i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Erika Lina Broske (1946 - 09.11.1978, jej śmierć), 5 dzieci: Anthony, Joseph, Dorothy Ann, Virginia i Eugene
Zmarł z powodu niewydolności serca w West Bay Shore na wyspie Long Island (Nowy Jork, USA). Został pochowany na cmentarzu West Babylon.
Uczęszczał na Uniwersytet Kolumbia.
Podczas II Wojny Światowej służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych "Air Forces".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych