Odtwórz Zwiastun nr 2 1:19
Film

1978 2 godz. 23 min.
6,6 20 193
oceny
6,6 10 20193
2 520
chce zobaczyć
7,0 5
ocen krytyków
{"rate":7.0,"count":5}
{"id":"9881","linkUrl":"/film/Superman-1978-9881","alt":"Superman","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/98/81/9881/7537700.2.jpg"}
Superman musi pokonać swojego odwiecznego wroga, który chce zawładnąć światem.

Zobacz Superman zwiastun

reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
BAFTA Najbardziej obiecujący pierwszoplanowy debiut aktorski w roku 1979 dla Christopher Reeve Saturn Najlepszy film sci-fi w roku 1979 Saturn Najlepsza aktorka w roku 1979 dla Margot Kidder Saturn Najlepsza muzyka w roku 1979 dla John Williams Saturn Najlepsze efekty specjalne w roku 1979 Saturn Najlepsza scenografia w roku 1979 dla John Barry Satelita Najlepsze wydanie DVD w roku 2006 także za: Superman III (1983), Superman: Powrót (2006), Superman II (1980), Superman IV (1987) Grammy Najlepszy album z oryginalną ścieżką dźwiękową napisaną dla filmu kinowego lub na potrzeby specjalnego programu telewizyjnego w roku 1980 dla John Williams
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}
Superman
Superman (1978) Zwiastun nr 2 1:19
Superman | Oficjalny zwiastun / trailer nr 2 | 1978 | Film Superman jest obdarzonym nadludzkimi mocami przybyszem z planety Krypton, który na co dzień wciela się w Clarka Kenta, skromnego dziennikarza z popularnej gazety. Nadchodzi jednak czas, gdy musi zmierzyć się ze swym największym wrogiem - Lexem Luthorem, złoczyńcą, który pragnie przejąć władzę nad światem.
7 wspaniałych 97 komentarzy
Kosmici

Superman jest obdarzonym nadludzkimi mocami przybyszem z planety Krypton, który na co dzień wciela się w Clarka Kenta, skromnego dziennikarza z popularnej gazety. Nadchodzi jednak czas, gdy musi zmierzyć się ze swym największym wrogiem - Lexem Luthorem, złoczyńcą, który pragnie przejąć władzę nad światem.

boxoffice
$300 451 603 na świecie
$134 451 603 w USA
$166 000 000 poza USA
budżet
$55 000 000
na podstawie
Mario Puzo (materiały do scenariusza, historia) / Jerry Siegel (postacie) / Więcej...
studio
Dovemead Films / Film Export A.G. / International Film Production
data produkcji
1978
tytuł oryg.
Superman
inne tytuły
Superman: The Movie (inny tytuł) Miedzynarodowe (inny tytuł) USA
Więcej...
Guy Hamilton był początkowo reżyserem filmu. Jednak zrezygnował gdy produkcja przeniosła się z Włoch do Anglii, ponieważ mógł on przebywać w Anglii tylko przez 30 dni w roku. Szansę na reżyserię miał też Steven Spielberg, ale zatrzymały go sprawy związane z filmem "Szczęki". Do objęcia tego stanowiska byli brani pod uwagę także William Friedkin, Sam Peckinpah, Francis Ford Coppola, John Guillermin, Robert Aldrich, Norman Jewison, Richard Lester, Peter Yates, Ronald Neame, Mark Robson oraz George Lucas.
Do wcielenia się w postać Lois Lane przymierzane były: Anne Archer, Lesley Ann WarrenDeborah Raffin, Stockard Channing, Holly Palance, Carrie Fisher, Susan Blakely, April Byron, Shirley MacLaine, Liza Minnelli, Barbra Streisand, Natalie Wood, Jessica Lange oraz Christina Raines. Pod uwagę brana była również Jennifer Jason Leigh, ale finalnie okazała się za młoda do roli.
Niewesołe jest życie staruszka, osłuchał się człowiek w młodości Williamsa, Bernsteina czy Rozsy i teraz nijak nie może nic dojrzeć we współczesnej nibyepice, której ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 78%
Test wiedzy

Ekranizacje komiksów

Przekonajcie się, ile wiecie o przygodach Spider-Mana, Batmana i reszty ferajny w fikuśnych kostiumach.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Dużo lepsze niż "Man of steel"

  użytkownik usunięty

  Doskonale pamiętam ten film z mojego dzieciństwa! Najlepszy film o Supermanie jaki kiedykolwiek powstał!

 • Kwestia podejscia

  mim1312 ocenił(a) film na 9

  Z perspektywy współczesnego widza "Superman" będzie filmem długim, nudnym, tandetnie kiczowatym i po prostu śmiesznym. Opinia w pewnym sensie słuszna. Film Donnera, pomimo faktu iż jest pierwszą ekranizacja komiksu w ogóle, jest filmem dość specyficznym. Nie jest całkiem poważny ale też nie jest ... więcej

 • Motyw obrotu Ziemi

  Dragon_Niszczyciel ocenił(a) film na 7

  Czepiacie się tej sceny z obrotem Ziemi, a w sumie jest ona niesamowitym zwieńczeniem idei całego filmu - jego lekkości, absurdu, humoru. Ale też pokazuje, że dla Supermana nie ma nic niemożliwego.

 • Najlepszy film o Supermanie

  użytkownik usunięty

  Wersja z Brando i Hackmanem bez dwóch zdań najlepsza. Kontynuacje tego filmu też świetne, ale film z 2006 roku jest strasznie słaby, zaś po zobaczeniu zwiastunów Człowieka ze stali z tego roku to pewnie będzie też słabizna.

 • Reeve to jedyny aktor, ktory pasuje do roli

  lsd909 ocenił(a) film na 8

  powinni wyautowac tego angola z nowej serii i wkleic Reeva komputerowo do ligi sparwiedliwych bylo by ciekawiej przynajmniej jego twarz jak nie moga dobrac odpowiedniego kandydata.

  4