Matt Stone I

Matthew Richard Stone

9,5
593 oceny gry aktorskiej
Matt Stone I
Matt Stone urodził się 26 maja 1971 roku w Houston w stanie Texas, ale wkrótce przeprowadził się z rodziną do Littleton w Kolorado (na przedmieściach Denver). Dzieciństwo spędził właśnie w tym miasteczku. Uczęszczał do Columbine High School. Gdy przyszedł czas na studia, Stone wybrał matematykę na University of Colorado. Tam poznał Treya Parkera. Duet Stone i Parker zaczął tworzyć kreskówki i filmy, nierzadko kontrowersyjne. Matt zajmował się głównie pisaniem scenariuszy, ale także reżyserowaniem. Ich pierwszy poważny projekt to "Cannibal! The Musical" (1996). Film przykuł uwagę producenta Briana Gradena. Graden namówił Matta i Treya, aby stworzyli krótką animację "The Spirit of Christmas" (czyli "Duch świąt"). W niej po raz pierwszy pojawiły się postacie Stana, Kyle'a, Kenny'ego i Cartmana. Projekt przyjął się bardzo dobrze, pomimo kontrowersji na temat wulgarności kreskówki. Matt i jego przyjaciel postanowili pójść za ciosem i w 1997 nastąpiła premiera "South Parku". Serial opowiada perypetie czterech ośmiolatków (Stan Marsh, Kyle Broslovski, Kenny Mc Cormick i Eric Cartman) i mieszkańców małego miasteczka górskiego w Kolorado. Owe miasteczko wzorowane jest na amerykańskim mieście Fairplay w Kolorado, które znajduje się niedaleko miejsca gdzie mieszkał Stone. Matt wciela się w różne postacie, ale najchętniej udziela głosu Kyle'owi. Rodzice serialowego Kyle'a mają na imię Sheila i Gerald - tak jak rodzice Matta Stone'a.

Sukcesem okazały się inne fimy zrealizowane przez Stone'a i kolegę: "Orgazmo" (komedia o superbohaterze, który jest przy okazji gwiazdą porno), "Bejsbolo - kosz" (koszykówka wg. zasad Matta i Treya), "Ach, ten Bush!" (nawet pana prezydenta nie oszczędzą ;)), pełnometrażowy "South Park", gdzie twórcy szydzą sobie bezkarnie z byłego irackiego dyktatora Saddama Hussaina. Ich ostatnim projektem jest "Ekipa Ameryka - Policjanci z jajami" gdzie w baaardzo krzywym zwierciadle ukazana jest walka Amerykanów z terrorystami.

Matt Stone razem z Treyem Parkerem na zawsze wpisali się w historię nowoczesnej amerykańskiej popkultury. Krytycy mówią, że Stone i Parker są odpowiedzialni za najbardziej obrzydliwe programy w dziejach historii telewizji, ale mimo to ludzie ich uwielbiają. A amerykańskie władze tudzież gwiazdy hollywodzkie? Matt chyba spędza im wszystkim sen z powiek ;). Zamiast spać zastanawiają się, czego nie zrobić, byle tylko Matt nie napisał o nich kolejnego scenariusza... ;).
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 maja 1971

miejsce urodzenia: Houston, Teksas, USA

wzrost: 188 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 3 inne nagrody oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Angela Howard (od 2008)
Ma młodszą siostrę Rachel.
Ukończył studia matematyczne i filmowe na University of Colorado w Boulder (Colorado, USA).
Miał wyreżyserować jeden z segmentów do filmu "Movie 43", lecz zrezygnował.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych