Michel Hazanavicius 

7,9
410 ocen pracy reżysera
Michel Hazanavicius
Michel Hazanavicius, francuski reżyser i scenarzysta, urodził się w Paryżu 29 marca 1967 roku. Jego dziadkowie  pochodzili z Litwy i przybyli do Francji w latach 20-tych XX wieku.

Kształcił się w Ecole National Superieure d'Art de Paris-Cergy, szkole artystycznej, a po studiach rozpoczął pracę dla telewizji, gdzie szybko dostrzeżono jego talent do pisania scenariuszy. Początkowo robił reklamówki i reżyserował programy telewizyjne dla Canal +. Debiut fabularny miał w 1997 roku (krótkometrażówka "Echec au capital"), by rok później zrobić swój pierwszy pełnometrażowy film pt. "Mes amis" z Yvanem Attalem i Sergem Hazanaviciusem (prywatnie bratem reżysera) w rolach głównych.

Sławę i komercyjny sukces przyniósł mu film z 2006 roku pt. "OSS 117 - Kair, gniazdo szpiegów", parodia kina szpiegowskiego inspirowana prozą Jeana Bruce'a, z Jeanem Dujardinem w roli głównej. Trzy lata później nakręcił drugą część przygód francuskiego superszpiega ("OSS 117 - Rio nie odpowiada"), która również okazała się hitem we Francji.

Uwagę międzynarodowej publiczności zyskał dzięki niememu filmowi pt. "Artysta" z 2011 roku - kolejny owoc współpracy reżysera z  Jeanem Dujardinem. Film miał swoją premierę na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie Dujardin został nagrodzony Złotą Palmą. Obraz został uhonorowany jeszcze wieloma innymi nominacjami i nagrodami filmowymi (w tym 10 nominacji do Oscara).

Prywatnie reżyser jest mężem aktorki Bérénice Bejo, z którą ma dwoje dzieci.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 marca 1967

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 14 innych nagród i 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Bérénice Bejo, 2 dzieci: Lucien (ur. 25.06.2008) i Gloria (ur. 18.09.2011)
Jest bratem aktora Serge'a Hazanaviciusa.
Ze związku z reżyserką Virginie Lovisone ma dwie córki: Simone (ur. 1998) i Fantine (ur. 06.11.2003).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych