Mieczysława Ćwiklińska

Mieczysława Aleksandra Trapszo

8,0
1 940 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Mieczysława Ćwiklińska

Mam ogromny sentyment do tej Aktorki. .nie sądzicie, że M. Ćwiklińska i Hanka Bielicka były do siebie bardzo podobne? Może niekoniecznie wygląd ale ten wdzięk, kokieteria..ech, takich aktorek już nie ma...

masachiko

Zgadzam się z Tobą, obydwie aktorki miały wiele podobieństw i taka charakterystyczna grę aktorską. :)

masachiko

Oj tak tak
Mogły zagrać w każdym gatunku filmowym
Nie to co dzisiaj Marta Zmuda Trzebiatowska i pare innych

masachiko

Mieczysława Bielicka i Hanna Ćwiklińska?

StanislasP

Jeśli Tobie taka konfiguracja pasuje..;P

masachiko

Zgadzam się, że Mieczysława Ćwiklińska oraz Hanka Bielicka miały coś podobnego do siebie. Wspaniała aktorka. Jak ją widzę w filmach niekiedy od razu zaczynam się śmiać. Tak doskonale zagrać wielkiej i wyniosłej damulki to nikt zagrać nie umiał. :)

użytkownik usunięty
kronikarz56

Widziałem kilka filmów z panią Ćwiklińską i szczerze mówiąc średnio przypadła mi do gustu. Rzeczywiście najlepiej pasowały jej role statecznych arystokratek, ale według mnie jej gra często raziła sztucznością i przesadną teatralnością (np. sceny omdleń :-)). Ale ogólnie dobrze wpisywała się w klimat przedwojennego kina. No i ta jej wymowa: "slyszalam", "płoszę cię bardzo"! :-)

Jak dla mnie doskonale odgrywała właśnie postacie takich damulek z wyższych sfer, które często omdlewają z powodu tego czy owego, które często się wygłupiają swoją chęcią naśladowania francuszczyzny, które wynoszą się ponad stan, ale w sposób tak śmieszny, że trudno im mieć to za złe. Może te omdlenia były nieco teatralne, ale cóż... nie na darmo pani Ćwiklińska występowała najpierw w teatrze, a potem w filmie.

Przy okazji moim zdaniem najlepsze pary Ćwiklińska stworzyła z aktorami: Władysławem Grabowskim, Michałem Zniczem oraz Józefem Orwidem. Z nimi najczęściej grała w duetach czy parach :)

kronikarz56

Nikt! Taka się już nie urodzi za naszego życia niestety

Paulino_82

Niestety to prawda, choć przydałoby się nam dzisiaj wielu takich aktorów, by przynosili chlubę naszej kinematografii. Ale też tak podejrzewam, że tacy doskonali aktorzy jak "Ćwikła" nie trafią się nam już nigdy.

kronikarz56

Tez tak myślę. A poza tym społeczeństwo głupieje coraz bardziej i liczy się tylko celebrity show niestety

Paulino_82

Niestety muszę się z tym wszystkim zgodzić. Prócz tego prawda jest taka, że po prostu kiedyś polski humor był na jakimś wysokim poziomie, z kolei zaś dzisiaj byle co bawi Polaków, zwykłe przekleństwo czy obrażanie się jest dowcipne.

Dlatego ja się cieszę, że tak wiele się polskim filmów W Starym Kinie zachowało, choć szkoda, że nie wszystkie. Ten głos pani Ćwiklińskiej już sam w sobie bawił. Zwłaszcza, jak w wielu filmach parodiowała francuski akcent :) Wówczas nawet wystarczyło, że się odezwała, a już rozśmieszała :)

masachiko

Dla mnie nie ma lepszej aktorki komediowej niż ona

masachiko

Były, myślę, że Hanka wzorowała się na Mieci, ale choć Bielicka była fajna, to wolę Cwiklińską

masachiko

Obie panie stworzyły tzw. typy charakterystyczne - umiały się znaleźć w każdym gatunku filmowym, w roli drugoplanowej - a mimo to błyszczały! Genialna!

masachiko

o tak! ja też to zauważyłam.

masachiko

Ciekawe dlaczego po DWŚ zagrała tylko w jednym filmie ?

giovanni50

Powojenni twórcy filmowi nie mieli na nią pomysłu... Poza tym czasy się zmieniły - po II WŚ postaci, które wcześniej grała (hrabiny, damulki z wyższych sfer) nie były pożądane i pokazywane w filmach socrealistycznych. Zresztą wielu przedwojennych aktorów miało podobny problem. Kilka postów wyżej porównywano panią Miecię z Hanną Bielicką, a jednak ta druga miała bardziej "przaśne" emploi - mogła zagrać robotnicę, sprzątaczkę, przekupę, dozorczynię... i dzięki temu była bardziej rozchwytywana w PRL-u. Oczywiście obie aktorki uważam za wybitne.

SantiagoOo

Kurcze ciekawe jakby wyglądała nasza powojenna kinematografia gdyby Polska była w po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny

SantiagoOo

Przecież Ćwiklińska po wojnie miała już prawie siedemdziesiąt lat. Bielicka ledwo 30. Inne epoki.

masachiko

Bielicka była irytiakxa. Zaxhowauwla sie jak przekupka z sugestią że wszytko wie najlepiej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones