Mike Tyson I

Michael Gerard Tyson

7,5
1 824 oceny występów osoby
Mike Tyson I
Michael Gerard Tyson, znany po prostu jako Mike Tyson albo "Bestia", urodził się 30 czerwca 1966 roku w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Nie był grzecznym dzieckiem i już w wieku 14 lat został skierowany przez sąd do poprawczaka. Paradoksalnie jednak to wydarzenie poprowadziło go na bokserskie szczyty. Tam właśnie zauważył go młody trener boksu, Teddy Atlas, po czym skierował go od razu pod skrzydła bardziej doświadczonego Cusa D'Amato. Pod jego opieką Tyson zaczął święcić sukcesy na amatorskim ringu.

Gdy w marcu 1985 roku przeszedł na zawodowstwo jego nieoceniony opiekun i mentor zmarł. Nie było mu dane zobaczyć tego, jak w październiku 1986 roku "Żelazny Mike" został najmłodszym mistrzem świata w historii zawodowego boksu. Odnosił kolejne zwycięstwa. Nie potrafił jednak poradzić sobie z rosnącą sławą.

W 1988 roku ożenił się z Robin Givens, ale ich związek nie trwał zbyt długo. Rozwiedli się w 1989 roku. Co gorsze, w 1992 roku został oskarżony o gwałt, po czym trafił na sześć lat do więzienia. Wyszedł jednak odbywszy połowę wymierzonej kary. Ożenił się ponownie, tym razem jego wybranką była Monika Turner (rozwiedli się w 2003 roku). Wcześniej zdołał odzyskać stracony tytuł mistrzowski. Nie cieszył się jednak nim zbyt długo, gdyż w lipcu 1996 roku został znokautowany przez Evandera Holyfielda. Rok później doszło do długo wyczekiwanego rewanżu, w którym to Tyson zrobił najbardziej haniebną rzecz w historii zawodowego boksu - odgryzł kawałek ucha swego rywala za co został zdyskwalifikowany.

To był tak naprawdę początek końca jego okraszonej sukcesami kariery. Stracił licencję na udział w zawodach i zaczął występować w programach telewizyjnych. W 1998 roku ponownie wrócił na ring i zaczął znowu wygrywać. Niedługo potem wybuchł jednak kolejny skandal, w którym odegrał główną rolę. W 2000 roku doszło do jego pojedynku z Andrzejem Gołotą, w którym to Tyson wystąpił pod wpływem środków odurzających. Był bardzo agresywny i boksował w nieczysty sposób, co doprowadziło do tego, że Polak zrezygnował z dalszej walki i zszedł z ringu. Pojedynek ten został następnie uznany za nieodbyty.

W 2002 roku jego ponowna próba powrotu na bokserskie szczyty zakończyła się kolejną katastrofą - porażką przez nokaut z Lennoxem Lewisem. Kolejne takie próby również nie przynosiły efektów, dlatego też w 2005 roku postanowił definitywnie skończyć z boksem. W całej swojej karierze wystąpił w 58 walkach, spośród których wygrał 50.

Mimo korzyści finansowych płynących z walk i kontraktów reklamowych jego hulaszczy tryb życia spowodował, iż w 2003 roku ogłosił swoje bankructwo. Od tego czasu, próbując reperować swój budżet, pojawił się w kilku filmach. Wystąpił m.in. w takich produkcjach, jak: "Rocky Balboa", "Kac Vegas" czy też "Kac Vegas w Bangkoku". W 2008 roku James Toback nakręcił o nim film dokumentalny pt. "Tyson".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 czerwca 1966

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 180 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Robin Givens (07.02.1988 - 14.02.1989, rozwód); 2. Monica Turner (19.04.1997 - 13.01.2003, rozwód), 2 dzieci: Rayna (ur. 14.02.1996), Amir (ur. 05.08.1997); 3. Lakiha Spicer (od 06.06.2009), 2 dzieci
Został adoptowany przez swojego trenera, Cusa D'Amato.
22 listopada 1986 roku został najmłodszym w historii wagi ciężkiej mistrzem świata w boksie zawodowym.
1 sierpnia 1987 roku został mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie zawodowym wszystkich trzech najważniejszych federacji WBC, WBA i IBF.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Gdyby nie narkotyki,wiezienie i inne podobne rzeczy to pewnie nie przegrałby z Douglasem,Holyfieldem,Williamsem i innymi bokserami.Takich bokserow jak Tyson teraz brakuje w wadze ciezkiej braci Klitschko by rozniusł a teraz przyjedzie jeszcze w tym roku do Polski.

Szkoda ze zniszcyli go falszywi przyjaciele,Don King,dziwki i narkotyki dokument Tyson pokazuje prawdziwa twarz Zelaznego Mikea mial 6 porazek ale gdyby byl w formie jak zdobywal mistrostwo to ani Holyfield,Douglas czy tym bardziej Mcbride by doznali porazek przez KO.

Szkoda, że został wycyckany przez promotorów, cwaną lafiryndę i chciwych prawników, którzy w pewien sposób złamali mu karierę. A gdyby nie naciski sponsorów, którzy domagali się dłuższych walk czyt. częstszych reklam w przerwach (stąd przegrana z p...ą Douglasem) pewnie odszedłby niepokonany, alby przynajmniej nikt by...

więcej

W swojej karierze stoczyl wiele walk ktore przeszly do historii walki ktore przegral normalnie by wygral gdyby otaczali go normalni ludzie a nie pijawki.Z Douglasem przegral bo go zlekcewazył i nie przygotowal sie jak nalezy z Holyfieldem to porazka wynikajaca z tego ze po wyjsciu z wiezienia Tyson nie byl tym samym...

więcej

8x16

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones