Miloš Forman 

Jan Tomáš Forman

8,7
3 904 oceny pracy reżysera
Miloš Forman
Milos Forman przyszedł na świat w niedobrym okresie. Kiedy miał 9 lat, trwała już II Wojna Światowa, a jego rodzice zostali zabrani przez Gestapo do obozu koncentracyjnego Auschwitz, skąd już nigdy nie wrócili. Po zakończeniu działań wojennych, Forman ukończył szkołę średnią i rozpoczął naukę w praskiej szkole filmowej na wydziale reżyserii. Po zakończeniu edukacji Forman rozpoczął pracę jako reżyser filmowy i bardzo szybko zyskał popularność jako jeden z najzdolniejszych i najoryginalniejszych twórców nowej fali. W latach 60. nakręcił filmy takie jak "Miłość blondynki" czy "Pali się moja panno", w których stworzył zupełnie nowy typ komedii. W 1968 roku po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechy, Forman wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1971 roku zrealizował tam film "Odlot", który mimo iż nie zarobił zbyt wielu pieniędzy, stał się wielkim sukcesem artystycznym. Obraz został owacyjnie przyjęty przez krytyków, a Forman otrzymał za niego Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes. Cztery lata później powstaje "Lot nad kukułczym gniazdem", jeden z najwybitniejszych filmów nie tylko Formana, ale ogólnie w historii. Obraz stał się ogromnym przebojem na całym świecie, a także drugim w historii, który zdobył 5 najważniejszych Oscarów: za scenariusz, reżyserię, dla najlepszego filmu oraz aktorów. Od tamtego czasu nazwisko Forman regularnie pojawia się wśród osób nagrodzonych lub nominowanych do prestiżowych nagród filmowych. Artysta nie kręci filmów zbyt często, ale prawie zawsze są to dzieła wybitne, które na trwałe zapadają w pamięci widzów.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 18 lutego 1932

data śmierci: 13 kwietnia 2018

miejsce urodzenia: Čáslav, Czechosłowacja, (obecnie Czechy)

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 23 inne nagrody oraz 20 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Jana Brejchová (1958 - 1962, rozwód); 2. Věra Křesadlová (1964 - 1999, rozwód), bliźniacy: Matěj i Petr (ur. 23.08.1964); 3. Martina Zbořilová (od 28.11.1999 do jego śmierci), bliźniacy: Andrew i James (ur. 10.1998)
W 1972 roku był jednym z członków jury obradującego podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
W 1985 roku przewodniczył jury obradującemu w trakcie 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
Ma dwóch starszych braci: Blahoslava (ur. 1917, zm. 1962) i Pavla.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Niech żyje Forman!

Zrobił kilka kultowych filmów, które i za 100 lat będzie się świetnie oglądało!

Niech mu ziemia lekką będzie.

Żadnych minusów, żadnych słabych stron. Po prostu świetny reżyser.

Czego się nie dotknie obraca w złoto i srebro! Złote globy, złote palmy, srebrne niedźwiedzie i wiele innych. Czasem mniej znaczy więcej. Jego filmy to perełki, na które warto czekać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones