[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/6791/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":281,"rate":7.284697508896797,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/6791/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":6,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,3
281 ocen gry aktorskiej
Amerykański aktor filmowy i teatralny. Urodził się w roku 1916 w Cambridge, w USA. Był synem lekarza, którego praca wymagała ciągłych przeprowadzek całej rodziny.
Brown studiował aktorstwo na Stanford University, gdzie był członkiem Bractwa Beta Theta Pi. Następnie zaczął grać na deskach teatru jako aktor New York's Group Theatre. Gdy ta grupa przestała wystawiać, Brown dołączył do innej trupy teatralnej i podążył do Hollywood, gdzie zaczął występować w filmach oraz zakładał słynne Actors' Laboratory. Była to szkoła dla aktorów i jednocześnie non-profit teatr. Jego związki z tą organizacją prześladowały go potem, gdy przeszło dekadę później swoją aktywność rozpoczęła Komisja Śledcza do spraw Badania Działalności Antyamerykańskiej. Brown nie był komunistą, ale trafił na "czarną listę". Zainteresowanie komisji Brownem spowodowało, iż musiał wyemigrować wraz z rodziną do Wielkiej Brytanii.  W Anglii występował w teatrze oraz w filmach. Pojawiał się też w telewizji. Został też reżyserem telewizyjnym i teatralnym. Powrócił do USA w latach 90-tych.
Jego najbardziej znanymi rolami są te w filmach: "Zabójcy", "Różowa Pantera kontratakuje", "Gwiezdne Wojny: Część IV- Nowa nadzieja", "Superman" czy "Chaplin". Był ikoną dla fanów science fiction i pojawiał się na zjazdach wielbicieli tego gatunku filmów, w szczególności cyklu "Gwiezdne Wojny".
Jego żoną była Virgnia Brown. Miał z nią syna Kevina. Doczekał się też dwóch wnucząt i jednego prawnuka.
Zmarł w roku 2006 na zapalenie płuc, na dwa miesiące przed ukończeniem 90-tego roku życia.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 30 stycznia 1916

data śmierci: 9 lutego 2006

miejsce urodzenia: Cambridge, Massachusetts, USA

żona Virginia Brown (od 1940 do jego śmierci), syn Kevin
Zmarł na zapalenie płuc w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Aktor został obsadzony w roli wujka Luke'a Skywalker'a, gdyż <A HREF="http://george.lucas.filmweb.pl/">George Lucas</A> szukał do niej aktora z silnym amerykańskim akcentem - właśnie taki posiadał Phil Brown.
W 1952 roku został oskarżony o powiązania z komunistami i wciągnięty na czarną listę McCarthy'ego.

forum osoby Phil Brown

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum