Philip Glass 

Philip Morris Glass

8,2
1 347 ocen muzyki
Philip Glass
Jedna z czołowych postaci nowojorskiego minimalizmu. Urodził się 31 stycznia 1937 roku w Baltimore w stanie Maryland (USA). W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, dwa lata później na flecie. Na Uniwersytecie Chicagowskim ukończył matematykę i filozofię (1956). Później postanowił zostać kompozytorem i wstąpił do Julliard School w Nowym Jorku. W latach 1963-1965 studiował w Paryżu pod kierunkiem Nadii Boulanger. Glass we wspaniały sposób wiąże tradycje muzyki europejskiej z rockową i dalekowschodnią, wykorzystuje fascynacje mistycyzmem. Swoją technikę wykonawczą opiera na połączeniu tradycyjnej orkiestry i chóru z nietypowymi instrumentami, bogatą perkusją oraz elektroniką. Największy rozgłos zdobył dzięki współpracy z Godfreyem Reggio przy dokumencie "Koyaanisqatsi". Znakomite efekty osiągnął także w filmach fabularnych: został nominowany do Oscara, jak również Złotego Globu za muzykę do filmów "Kundun - życie Dalaj Lamy" Martina Scorsese oraz "Godziny" Stephena Daldry'ego. Eksperymentował również z muzyką do horrorów (seria "Candyman").
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 stycznia 1937

miejsce urodzenia: Baltimore, Maryland, USA

wzrost: 175 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 5 innych nagród oraz 20 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. JoAnne Akalaitis (1965 - 1980, rozwód), 2 dzieci: córka Juliet (ur. 1968) i syn Zachary (ur. 1971); 2. Candy Jernigan (do 05.06.1991, jej śmierć); 3. Holly Critchlow (od 2001), 2 dzieci: Marlowe (ur. 2002) i Cameron (ur. 2004)
Jest cenionym autorem muzyki teatralnej, współpracował m.in. z wybitnym reżyserem Robertem Wilsonem (znanym szerszej publiczności z realizacji w warszawskim Teatrze Dramatycznym spektaklu "Kobieta z morza").
Studiował matematykę i filozofię na Uniwersytecie w Chicago.
Jego twórczość była na tyle nowatorska, że aby móc ją przedstawiać publiczności musiał założyć własny zespół Philip Glass Ensemble.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ktoś taki jak Glass nie ma jeszcze Oscara. To najlepszy dowód na to jaka ta nagroda jest banalna
i komercyjna.

W jaki sposób Philip Glass mógł skomponować muzykę do filmów z lat 1916 i 1931, skoro urodził się w 1937?

1. "Escape to India" z "Kunduna"
2. "Prophecies" z "Koyaanisqatsi"
3. "Anthem - Part 3" z "Powaqqatsi"
4. "Floe" z "Glassworks"
5. "Religion" z "Naqoyqatsi"

Glass to jeden z tych kompozytorów, którego muzykę słyszeli wszyscy, a którego nazwiska i twarzy nikt nie kojarzy. Po "Godzinach" (nieodżałowany Oscar)ta sytuacja trochę się zmieniła. I całe szczęście bo to naprawdę nietuzinkowy kompozytor; sposób w jaki mówi o muzyce jest zachwycający.

po filmie "Godziny" na prawdę zauroczyłam się muzyka tego kompozytora. Muzyka dramatyczna i jednocześnie lekka (smyczki w tle) i fortepian. Z przyjemnościa słucham muzyki z tego filmu notorycznie,