[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/107211/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":266,"rate":8.665413533834586,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":true,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/107211/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":94,"rate":9.23404255319149,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/107211/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":5,"rate":6.2,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,7
266 ocen gry aktorskiej
Philip Michael Thomas
Philip Michael Thomas urodził się 26 maja 1949 roku w Columbus (Ohio, USA). Jako jedenastolatek, który od najmłodszych lat był utalentowany muzycznie, wygrał swój pierwszy konkurs. Po ukończeniu liceum podjął studia teologiczne na Oakwood University w Huntsville (Alabama, USA). Zamierzał zostać pastorem, a wieku szesnastu lat był nawet wyświęcony na kaznodzieję zielonoświątkowców. Uczył się także na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside (Kalifornia, USA) oraz Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley (Kalifornia, USA). 

Od początku kariery wyróżniał się bardzo dużą pewnością siebie. Thomas był przekonany, że zostanie wielką gwiazdą. W 1969 roku wystąpił po raz pierwszy w teatrze, w musicalu "Hair" w San Francisco, w którym grał przez osiemnaście kolejnych miesięcy. W 1971 roku znalazł się w obsadzie sztuki, nagrodzonej Pulitzerem "No Place To Be Somebody" Charlesa Gordone'a - pierwszego czarnoskórego dramatopisarza, który ją otrzymał. Później Thomas trafił na Broadway i zaczął grać w teatrze Morosco w Nowym Jorku. Rok później wystąpił u boku legend Broadway'u, Pata Hingle'a i Barbary Berry w sztuce "The Selling of the President". W filmie zadebiutował w 1972 roku rolą doktora Calvina Crosse'a w "Stigma" Davida E. Durstona. W 1975 roku zagrał w obrazie Ralpha Bakshii "Coonskin", gdzie wcielił się w gangstera o pseudonimie Brat Królik. W 1976 roku wystąpił w musicalu "Błysk", w którym zagrała również Irene Cara, autorka przeboju "What a feeling". Film wśród widzów afroamerykańskich zyskał miano kultowego.

W 1980 roku Thomas wystąpił u boku Calvina Locharta i Cheryl Lee Ralph w przedstawieniu "Reagge on Broadway". W 1984 roku otrzymał jedną z głównych ról w serialu "Policjanci z MiamiMichaela Manna, która przyniosła mu w 1986 roku nominację do Złotego Globu. W produkcji grał do 1989 roku. W 1986 roku wydał swój debiutancki album "Living The Book of My Life". Dwa lata później nagrał drugą płytę zatytułowaną "Somebody". Chociaż w tamtym czasie cieszył się uwielbieniem fanów, krążki nie odniosły spodziewanego sukcesu. W 1988 roku Thomas przekazał dziennikarzom informację o wcieleniu w życie swojego planu "E.G.O.T.", nazwanego tak od pierwszych liter nagród Emmy, Grammy, Oscara oraz Tony. Aktor twierdził, że w ciągu pięciu kolejnych lat zostanie ich laureatem. Jednak niedługo później produkcja "Policjantów z Miami" została odwołana, ze względu na spadek popularności. Również sława Thomasa zaczęła przemijać. W 1988 roku zagrał w nagrodzonym Saturnem obrazie "Czarnoksiężnik prędkości i czasu". Rok później wystąpił u boku gwiazdy serialu "Bill Cosby Show", Phylicii Rashad w produkcji telewizyjnej "Fałszywy świadek".

W 1991 roku Thomas dostał rolę Dumasa w serii filmów telewizyjnych, u boku Buda Spencera - "Extra Large". W 1997 roku artysta otrzymał tytuł doktora Honoris Causa uczelni Shaw University w Raleight (Karolina Północna, USA) za swój wkład w rozwój sztuki. W tym samym roku ponownie spotkał się na planie z Budem Spencerem, tym razem miniserialu "Aniołki - ucieczka w habitach" oraz Donem Johnsonem, w produkcji "Nash Bridges". Wcielił się tam w postać Cedricka Howksa. W 1999 roku stał się współautorem musicalu "Sacha and the Magic Cookie Maker", wspólnie z Sandi Morais, który po kilku przeróbkach był wyświetlany na Broadway'u. Thomas był także autorem większości wykorzystanych w nim kompozycji.

W 2002 roku aktor użyczył swojego głosu postaci Lance'a Vance'a w grze video "Grand Theft Auto: Vice City". Rok później zagrał w "Fate" u boku Lee Majorsa i Michaela Paré. Thomas był właścicielem studia Spaceship Recording oraz teatru Miami Way. Zajmował się produkowaniem musicali i sztuk teatralnych, nagrywał albumy muzyczne oraz reklamy, a także brał udział przy produkcji festiwali filmowych. Artysta jest również entuzjastą zdrowego żywienia i od lat angażuje się w rożnego rodzaju projekty związane ze zdrowiem.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 maja 1949

miejsce urodzenia: Columbus, Ohio, USA

wzrost: 178 cm

Studiował na Uniwersytecie Kalifornii w Riverside (stan Kalifornia, USA).
W 1997 roku otrzymał doktorat honoris causa uczelni Shaw University w Raleigh (Karolina Północna, USA).
Wydał następujące albumy:
- 1986 r. - "Living The Book of My Life";
- 1988 r. - "Somebody".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych