Phoebe Waller-Bridge 

Phoebe Mary Waller-Bridge

8,0
7 598 ocen gry aktorskiej
Phoebe Waller-Bridge
Brytyjska scenarzystka, aktorka i producentka Phoebe Mary Waller-Bridge urodziła się 14 lipca 1985 roku w Londynie, córka Michaela Cypriana Waller-Bridge i Teresy Waller-Bridge. Wychowywała się w londyńskiej dzielnicy Ealing w West London. Ma dwoje rodzeństwa: młodszego brata, menadżera muzycznego Jaspera Waller-Bridge oraz starszą siostrę, kompozytorkę Isobel Waller-Bridge. Uczęszczała do prywatnej londyńskiej katolickiej szkoły dla dziewcząt St Augustine's Priory (London Borough of Ealing), DLD College London (Marylebone, London), a w 2006 roku ukończyła aktorstwo na Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie.
Karierą aktorską rozpoczęła od pracy w teatrze. W 2009 roku zadebiutowała na deskach teatru Soho Theatre w sztuce "Roaring Trade". Następnie pojawiała się w licznych sztukach tego teatru, takich jak np. "2nd May 1997", "Rope", "Like a Fishbone". W tym też teatrze powstała jej autorska sztuka "Fleabag"- pierwowzór serialu oraz "Good. Clean. Fun." Wraz z długoletnią przyjaciółką Vicky Jones jest dyrektorem artystycznym DryWrite Theatre Company. Telewizyjną karierą aktorską rozpoczęła od gościnnego występu w serialu "The Doctors" w 2009 roku, a w następnym roku w serialu "How Not to Live Your Life". W 2015 roku wystąpiła w drugim sezonie serialu "Broadchurch", a w 2016 w serialu Channel 4"Crashing", przy którym również była autorką scenariusza. W roku 2016 powstał serial BBC "Współczesna dziewczyna", za który otrzymała w 2017 roku  nagrodę Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej za Najlepszy kobiecy występ telewizyjny w roli komediowej oraz nominację do Critics' Choice Television Awards. Drugi sezon serialu wydany został w 2019 roku. Phoebe Waller-Bridge jest autorką scenariusza oraz producentką serialu"Killing Eve" wyprodukowanego przez BBC America. Napisany został on na podstawie powieści Luka Jenningsa "Codename Villanelle". Serial otrzymał wiele nominacji oraz nagród, w tym trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej, Złotego Globa oraz nominację do Primetime Emmy Awards oraz Gotham Awards.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 lipca 1985

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 177 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob, 9 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Conor Woodman (2014 - 2018, rozwód)
Ma dwoje rodzeństwa - młodszego brata Jaspera Wallera-Bridge'a i starszą siostrę Isobel Waller-Bridge.
Ukończyła Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
W 2020 roku została umieszczona na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu "Time" w kategorii artyści.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych