Rachel Portman 

Rachel Mary Berkeley Portman

7,7
1 350 ocen muzyki
Rachel Portman
Rachel Portman zaczęła komponować dość wcześnie - jeszcze jako nastolatka. Podczas studiów w Oxfordzie przyszedł czas na zainteresowanie muzyka filmową. Podczas studiów napisała muzykę do "Priviledged" (1982), w którym grał m.in. Hugh Grant.
Po zakończeniu nauki, Rachel rozpoczęła współpracę z BBC i podjęła pracę w kilku lokalnych stacjach TV.
Pisała muzykę zarówno do filmów, jak i seriali - np. "Reflections" - 1984, "A Little Princess" - 1986 i "Young Charlie Chaplin"- 1988.

Po raz pierwszy zwrócono na nią uwagę w 1989 roku, gdy napisał ścieszkę dźwiękową do "Oranges Are Not The Only Fruit" (reż. Beeban Kidron), za którą otrzymała nagrodę Brytyjskiego Instytutu Filmowego dla Najlepszego Młodego Kompozytora Roku oraz nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. W 1992 B. Kidron zaproponowała Rachel współpracę nad "Used People". Potem kompozytorka pracowałą jeszcze przywielu filmach, m. in. Pracowała nad tak rożnymi filmami jak "The Joy Luck Club" (1993), "Benny i June" (1993), "Syreny" (1994, za które otrzymała nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego), "Droga do Wellville" (1994), "Tylko ty" (1994), "Pokój Marvina" (1996), czy "Miłość jak narkotyk" (1997). Kompozycje do "Nazwij to snem" (1999) przyniosły jej nagrodę im. Georges'a Delerue na Flandryjskim Festiwalu Filmowym. Za muzykę do "The Legend of Bagger Vance" (2000) Roberta Redforda została nominowana do Golden Satellite Award, podobnie jak za oprawę do obrazu "Beloved" (1998) wyprodukowanego przez Oprah Winfrey. Potem były jeszcze takie filmy jak "Czekolada" (2000), "Legend of Bagger Vance" (2000), czy Nicholas Nickleby (2002).

Rachel często współpracuje przy pisaniu muzyki z Davidem Snell oraz J.A.C. Redfordem. Cieszy się dziś powszechnym uznaniem wśród kompozytorów muzyki filmowej. Jest pierwszą kobietą kompozytorem, która otrzymała Oscara za muzykę do "Emmy" (1996).Na podtawie stronki o Rachel Prtman w http://www.film.onet.pl


Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 grudnia 1960

miejsce urodzenia: Haslemere, Anglia, Wielka Brytania

Oscar
Zdobyła Oscar, inną nagrodę oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Uberto Pasolini (od 1995), 3 córki: Anna (ur. 1995), Giulia (ur. 1998) i Niky
Skomponowała operę “Mały Książę”, opartą na książce Antoine’a de Saint-Exupéry’go. Światowa premiera opery odbyła się 31 Maja 2003 roku.
W 2010 roku otrzymała OBE (Order of the British Empire).
Ukończyła Worcester College w Oxfordzie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie dość, że dobre te soundtracki, to innej nie znam :D

Skomponowała przepiękne piosenki do wilu filmów ale nabardziej lubię piosenke " Wait for me " wykorzystana w filmie " Dom nad jeziorem ". Polecam NAPRAWDE ŚWIETNA !!!! Jęsli ktos uwaznie ogladał film i zapamietal muzyke to napewno pozna ta piosenkę xDD

Powiem więcej 10 to za mało ..

Piękna wzruszająca muzyka

...że spodziewałem się jej w pierwszej trzydziestce 'Top Kompozytorów' a tymczasem widzę tylko (na chwilę obecną) 86 głosów. Chyba ją przeceniałem w porównaniu z innymi kompozytorami ale nie zmienia to faktu że stworzyła naprawdę świetne utwory.

Pozdrawiam.

Z Eddim Marsanem. Każdy dźwięk muzyki w tym filmie to nieodłączny składnik obrazu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones