Robert P. Epstein

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/13177/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":36,"rate":6.305555555555555,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/13177/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":4,"rate":6,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":3,"name":"cinematographer","above5p":true,"career":{"name":"operator"},"ranking":{"name":"Zdjęć","link":"/person/ajax/roles/13177/3","url":"/ranking/person/cinematographer"},"rating":{"count":4,"rate":6,"desc":"oceny","profession":"zdjęć"}},{"id":10,"name":"montage","above5p":false,"career":{"name":"montażysta"},"ranking":{"name":"Montażu","link":"/person/ajax/roles/13177/10","url":"/ranking/person/montage"},"rating":{"count":3,"rate":5.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"montażu"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/13177/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":2,"rate":6.5,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
6,3
36 ocen pracy reżysera
Rob Epstein I
Rob Epstein wychował się na przedmieściach New Jersey. W piwnicy domu miał utworzoną pracownię malarską. Karierę filmową rozpoczął w wieku 19 lat, po przybyciu na zachodnie wybrzeże.

Został najmłodszym z sześciu twórców w Mariposa Film Group, które w 1977 roku stworzyło przełomowy "Word Is Out", uznawany za pierwszy dokument o społeczności gejowskiej w Ameryce. Następnie na własną rękę nakręcił film poświęcony serii zdarzeń, które miały miejsce w latach 70-tych w San Francisco pt. "Czasy Harveya Milka". Jego premiera odbyła się podczas Festiwalu Filmowego Telluride we wrześniu 1984 roku. Stamtąd trafił na New York Film Festiwal, Festiwal w Sudance, gdzie zdobył nagrodę specjalną Jury, oraz Festiwal Filmowy w Berlinie. Stał się międzynarodową sensacją i trafił do szerokiej dystrybucji. Za ten film w wieku 29 lat Epstein zdobył Oskara wraz z producentem Richardem Schmiechenem. Film otrzymał też New York Critics Award, trzy nagrody Emmy, oraz nagrodę Peabody.

W 1986 roku wraz z Peterem Adairem stworzył dla PBS dokument "The AIDS Show", a w 1989 wraz z Jeffreyem Friedmanem współtworzył "Common Threads: Stories from the Quilt", co zapoczątkowało ich długoletnią współpracę. Za ten film zdobył swego drugiego Oskara oraz Nagrodę Interfilm w sekcji 'Panorama' na Festiwalu Berlinale. Ponownie współpracując z Friedmanem  nakręcił "Where Are We? Our Trip Through America", a następnie "Celluloidowy schowek", oparty na książce Vito Russo o tym samym tytule. Opowiedziana przez Lily Tomlin historia gejowskich i lesbijskich postaci w filmach hollywoodzkich miała premierę w Wenecji. Wystawiona została też na festiwalach w Toronto, Sudance i Berlinie. W Sudance zadebiutował "Paragraf 175" opisujący prześladowania homoseksualistów w III Rzeszy.

Debiut pełnometrażowy ("Skowyt") Epstein nakręcił, ponownie we współpracy z Friedmanem, na podstawie poematu Allena Ginsberga z 1955 roku i wystawił po raz pierwszy w konkursie na najlepszy dramat podczas Festiwalu w Sudance.

Rob Epstein jest członkiem Gildii Reżyserów Amerykańskich i Akademii Motion Picture Arts and Sciences, w radzie której zasiada obecnie. Wykłada w Tisch School of the Arts na New York University i California College of the Arts w San Francisco.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 kwietnia 1955

miejsce urodzenia: New Jersey, USA

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 7 innych nagród i 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny za film Wspólna sprawa w roku 1990 wraz z: Bill Couturié Oscar Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny za film Czasy Harveya Milka w roku 1985 wraz z: Richard Schmiechen
mąż Jeffrey Friedman
Był członkiem jury filmów dokumentalnych na Festiwalu Filmowym Sundance w 1993 roku.
W 2010 roku był członkiem jury w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy (Polska).

forum osoby Rob Epstein

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum