Rob Epstein I

Robert P. Epstein

6,1
44 oceny pracy reżysera
Rob Epstein I
Rob Epstein wychował się na przedmieściach New Jersey. W piwnicy domu miał utworzoną pracownię malarską. Karierę filmową rozpoczął w wieku 19 lat, po przybyciu na zachodnie wybrzeże.

Został najmłodszym z sześciu twórców w Mariposa Film Group, które w 1977 roku stworzyło przełomowy "Word Is Out", uznawany za pierwszy dokument o społeczności gejowskiej w Ameryce. Następnie na własną rękę nakręcił film poświęcony serii zdarzeń, które miały miejsce w latach 70-tych w San Francisco pt. "Czasy Harveya Milka". Jego premiera odbyła się podczas Festiwalu Filmowego Telluride we wrześniu 1984 roku. Stamtąd trafił na New York Film Festiwal, Festiwal w Sudance, gdzie zdobył nagrodę specjalną Jury, oraz Festiwal Filmowy w Berlinie. Stał się międzynarodową sensacją i trafił do szerokiej dystrybucji. Za ten film w wieku 29 lat Epstein zdobył Oskara wraz z producentem Richardem Schmiechenem. Film otrzymał też New York Critics Award, trzy nagrody Emmy, oraz nagrodę Peabody.

W 1986 roku wraz z Peterem Adairem stworzył dla PBS dokument "The AIDS Show", a w 1989 wraz z Jeffreyem Friedmanem współtworzył "Common Threads: Stories from the Quilt", co zapoczątkowało ich długoletnią współpracę. Za ten film zdobył swego drugiego Oskara oraz Nagrodę Interfilm w sekcji 'Panorama' na Festiwalu Berlinale. Ponownie współpracując z Friedmanem  nakręcił "Where Are We? Our Trip Through America", a następnie "Celluloidowy schowek", oparty na książce Vito Russo o tym samym tytule. Opowiedziana przez Lily Tomlin historia gejowskich i lesbijskich postaci w filmach hollywoodzkich miała premierę w Wenecji. Wystawiona została też na festiwalach w Toronto, Sudance i Berlinie. W Sudance zadebiutował "Paragraf 175" opisujący prześladowania homoseksualistów w III Rzeszy.

Debiut pełnometrażowy ("Skowyt") Epstein nakręcił, ponownie we współpracy z Friedmanem, na podstawie poematu Allena Ginsberga z 1955 roku i wystawił po raz pierwszy w konkursie na najlepszy dramat podczas Festiwalu w Sudance.

Rob Epstein jest członkiem Gildii Reżyserów Amerykańskich i Akademii Motion Picture Arts and Sciences, w radzie której zasiada obecnie. Wykłada w Tisch School of the Arts na New York University i California College of the Arts w San Francisco.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 kwietnia 1955

miejsce urodzenia: New Brunswick, New Jersey, USA

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 6 innych nagród oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Jeffrey Friedman
Był członkiem jury filmów dokumentalnych na Festiwalu Filmowym Sundance w 1993 roku.
W 2010 roku był członkiem jury w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy (Polska).
Ukończył Hampshire College w Amherst (Massachusetts, USA).
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones