Rob Zombie 

Robert Barthleth Cummings

7,2
777 ocen pracy reżysera
Rob Zombie
Rob Cummings urodził się 12 stycznia 1967 r. w Haverhill w stanie Massechusettes. Był chłopakiem takim jak reszta. Słuchał
kapel metalowych, tj: Black Sabbath, Kiss, Reamones, Alice Cooper, Butthole Surfers, The Misfits, The Cramps,
The Necros, Chep Tricks, Van Halen, Black Flag, AC/DC i Metallica. Ma brata Spidera, który obecnie jest wokalistą w zespole Powerman 5000.
Po ukończeniu szkoły średniej Rob uciekł z rodzinnego miasta do Nowego Jorku. Tam zajmował sie projektowaniem
okładek do magazynów i poznał swoją przyszłą dziewczynę Shaune Reynolds (ur. 06.06.1965, pochodzącą z Płn. Karoliny, później znaną jako Sean Yseult). Posłaniec i pomocnik producenta w Pee Wee Playhouse, pracował także dla magazynów porno.
W roku 1985 oboje założyli zespół, grając dla siebie. Rob Straker, bo tak się teraz nazywał, fan starych filmów grozy, nazwał
zespół tytułem filmu z 1932 pt. "White Zombie" w reżyserii Bela Lugosi. W końcu postanowili wyjść z podziemia. Rob
zajął się wokalem, Sean basem i wraz z Evą Kostabi na gitarze i Peterem Landau na perkusji dali swój pierwszy występ w
kwietniu w klubie CBGB. Później zamiast dwóch ostatnich muzyków miejsce zajęli Tim Jeffs oraz Ivan de Prume. Po Timie
nadszedł czas na Toma Guaya. Nagrali "Godds of Voodoo Moon", "Slaughter the grey/pig heaven" i "Psycho-head Blowout" by w roku 1987 nagrać pierwszą płytę LP pt. "Soul-Crusher". Dwa lata później światło dzienne ujrzała płyta "Make them die slowly" (napis ten pojawił sie na okładce filmu zakazanego w ponad 30 krajach "Cannibal Ferox").
Wkrótce Tom Guay został zastąpiony przez Johna Ricci. W 1989 Ricci opuścił zespół zmuszając szefa do znalezienia nowego gitarzysty.
Podczas gdy Rob przeglądał w sklepie komiksy, nadmienił sprzedawcy, że jego zespół szuka gitarzysty. Sprzedawca polecił mu Jaya Noel Yuengera z Chicago(ur. 26.12.1967) i podał mu jego numer telefonu. Nowy gitarzysta został przyjęty. Teraz już Rob Zombie i jego kapela w 1991 r. nagrali krążek "La Sexorcisto: Devil Music vol.1". Producentem był Andy Wallance. Ostatnia zmiana w składzie zespołu zaszła podczas trasy koncertowej promującej nowy album. Ivan de Prume został wyrzucony ponieważ zbyt często sięgał po narkotyki. Również tutaj - na trasie, Rob i Sean zerwali ze sobą. Nowym perkusistą był Phil Beurstatte znany jako Philo. W grupie został niecały rok. "Phil nigdy nie czuł o co tak naprawdę chodzi
w WZ" - wyjaśnił Rob.
"La Sexorcisto" był jednym z najbardziej kontrowersyjnych albumów roku i pewnie dlatego sprzedał się w 2 milionach kopii! Ewangeliści atakowali album, mówiąc o satanistycznych przekazach, ale to tylko dodatkowo przyniosło płycie rozgłosu. Zespół na tej trasie dał ponad 350 koncertów przez 2 lata!
"Thunder kiss '65" został nominowany do muzycznej nagrody Grammy. Następnym członkiem zespołu został pochodzący z Bronxu i jest nim do dziś John Tempesta(ur. 29.08.1963).
W latach 93\95 pojawiła się nowa płyta"Astro-Creep 2000" - jej producentem był Terry Date. Zespół dał wówczas ok. 120 koncertów. Rob jednak
znalazł czas na nagranie kawałka wraz z Alicem Cooperem, który dostał nominację do Grammy ("The hands of death" do serialu "Z Archiwum X"). Dostał też nagrodę za "I'm your BoogieMan" ("Kruk 2") a "More human than human" w 1995 r uznany został jako najlepszy hard rock video. Podczas trasy pracował również z Mike'm Judge'm nad filmem "Beavis & Butthead zaliczają Amerykę", w którym jest autorem sceny halucynacji z udziałem Beavisa. Wraz z Howarnem Sternem zrobił ścieżkę dźwiękową do "Private Parts". Później powstały remiksy "Astro Creep-Supersexy Swingin' Sounds".
Po tych dokonaniach zespół oficjalnie ogłosił dwa lata przerwy.

Zespół White Zombie rozpadł się. Byli muzycy grupy działają obecnie w innych projektach, ale Rob zawsze będzie
kojarzony z przeszłością - grupą White Zombie. Basistka Sean założła zespół "Famous Monster", gitarzysta J. zajął się produkowaniem płyt, a perkusista Tempesta, towarzyszy Robowi w jego solowej karierze oraz pogrywa w zespole swojego brata. Do nowych członków kapeli Rob Zombie należą: gitara - Mike Riggs , bas - Blasko.
Nad albumem "Hellbilly Deluxe (13 tales of...)" pracowali od sierpnia 1997 roku i ukończyli go 10 m-cy pózniej. "Hellbilly..." jest dziką muzą i wizualną wyprawą przez szalony i obłąkany świat Roba. W jego utworach goszczą takie gwiazdy jak: Charlie Clouser, Dany Lochne (Nine Inch Nills), Iggy Pop, Tommy Lee i wiele innych osobowości.
W 1999 r. pojawiła się płyta będąca remiksami "Hellbilly'ego" - "American Made Music to Strip by", jednak na pewno wielu osobom nie przypadnie ona do gustu.
13 listopada na rynek weszło nowe dzieło Roba pt."The Sinister Urge". Muzyk zajął sie także reżyserią. Jest autorem psychodelicznego filmu pt. "House of 1000 corpses". Artysta ma również własną wytwórnię fonograficzną - Zombie a Go Go Records. Doczekał się również swoich figurek woskowych naturalnej wielkości i przeróżnych zabawek. Poza tym Rob uwielbia święto Halloween.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 stycznia 1965

miejsce urodzenia: Haverhill, Massachusetts, USA

wzrost: 178 cm

żona Sheri Moon Zombie (od 31.10.2002)
Pierwotnie to on napisał scenariusz do trzeciej części "Kruka" (tytuł roboczy "The Crow: 2037"), miał również zająć się reżyserią i muzyką. "Różnice artystyczne" i ciągłe starcia z producentami doprowadziły jednak w końcu do zwolnienia Roba. Ostatecznie zupełnie nowy scenariusz do filmu "Kruk 3: Zbawienie" napisał Chip Johannessen, reżyserem został Bharat Nalluri, zaś za muzykę odpowiedzialny był Marco Beltrami.
Jego bratem jest Spider One.
Jest właścicielem wytwórni muzycznej "Zombie A Go Go"
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych