Russ Meyer I

Russell Albion Meyer

3,9
58 ocen pracy reżysera
Russ Meyer I
Russell Albion Meyer urodził się 21 marca 1922 roku w San Leandro (Kalifornia) jako syn policjanta Arthura Meyera i Lidii Lucindy Hauck. Jego rodzice rozwieli się tuż po jego urodzeniu. Nie utrzymywał praktycznie żadnego kontaktu z ojcem.

Kiedy miał czternaście lat, jego matka zastawiła obrączkę, żeby kupić mu kamerę 8mm. W wieku piętnastu lat zrobił kilka filmów amatorskich. Później pracował jako operator dla armii USA podczas II wojny światowej. Część prac Meyera z tego okresu przetrwała w kronikach i w filmie "Patton". Po powrocie do cywila wynajmował się jako fotograf. Pracował między innymi przy kilku sesjach dla "Playboya".

Jego pierwszy film fabularny "The Immoral Mr. Teas" kosztował 24000 dolarów i zarobił ponad 1000000 dolarów w niezależnej dystrybucji. W ciągu następnej dekady zrobił prawie 20 filmów, do których sam pisał scenariusze, reżyserował, robił zdjęcia, montował i odpowiadał za ich dystrybucję. Nowe filmy finansował z dochodów czerpanych z poprzednich i szybko dorobił się fortuny.

Po niespodziewanym sukcesie "Easy Rider" Century Fox podpisała z nim umowę i zleciła reżyserię sequelu "Doliny lalek", pod tytułem "Poza doliną lalek" w 1969 roku. Po wyreżyserowaniu swego najbardziej stonowanego filmu, adaptacji powieści Irvinga Wallace'a "Siedem minut" dla Fox, Meyer powrócił do stylu kina grindhouse'owego. W 1975 roku ukończył "Superwiedźmy", które przy skromnym budżecie zarobiły 17000000 dolarów.

W 1977 roku Malcolm McLaren zatrudnił Meyera, by zrealizował film z udziałem Sex Pistols. Realizację projektu przerwały problemy finansowe. Ostatecznie projekt przekształcił się w "The Great Rock 'n' Roll Swindle". Meyer był właścicielem praw do prawie wszystkich swoich filmów i spędził większość lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych odsprzedając te prawa. Pracował również nad trzytomową autobiografią, zawierającą wiele wywiadów, zdjęć, anegdot z planów filmowych i szczegółów z jego życia erotycznego.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych miał częste napady utraty pamięci. W roku 2000 zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Zmarł w swoim domu w Hollywood Hills na skutek powikłań po zapaleniu płuc 18 września 2004 roku.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 21 marca 1922

data śmierci: 18 września 2004

miejsce urodzenia: Oakland, Kalifornia, USA

wzrost: 185 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Betty Valdovinos (1949 - 1950, rozwód); 2. Eve Meyer (02.04.1952 - 1969, rozwód); 3. Edy Williams (27.06.1970 - 07.11.1975, rozwód)
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) z powodu komplikacji po zapaleniu płuc. Został pochowany na Stockon Rural Cementary w Stockon (Kalifornia, USA).
Służąc jako kamerzysta wojenny w czasie II wojny światowej, sfilmował kiedyś szkolenie grupy więźniów, szykowanych do misji na terenach wroga - fakt ten stał się później podstawą scenariusza znanego filmu "Parszywa dwunastka". Inne oryginalne zdjęcia Meyera zostały z kolei wykorzystane w filmie "Patton".
Ma przyrodnią siostrę Lucindę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie widziałem wszystkich jego filmów, ale ostatnio zrobiłem sobie krótki przegląd tych najbardziej znanych. Oczywiście różnie to bywa - jedne są lepsze, drugie gorsze. Jedne śmieszne, inne mocno kiczowate, czasem campowe, a czasem po prostu mocno porąbane... :)) ale wpatrując się tak w te obrazki, nie da się uciec od...

więcej

Wpisujcie Wasze rankingi filmow, ktore wyrezyserowal.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones