Sex Pistols 

7,0
3 oceny występów osoby
Sex Pistols
Sex Pistols to kapela - legenda, prekursor punk-rocka na skalę świata (choć niektórzy doszukują się korzeni punku w Stanach Zjednoczonych). Pistolsi powstali w 1975 roku w Londynie. Pierwotny skład grupy stanowili: Johnny Rotten (właśc. John Lydon) - wokalista, Steve Jones - gitarzysta, Paul Cook na perkusji i Glen Matlock na basie. Tego ostatniego zastąpił po pewnym czasie Sid Vicious (właśc. John Ritchie). Menagerem zespołu, ogromnie ważnym dla jego historii, był Malcolm McLaren.

Gdy tylko osiągnęła popularność, grupa zaczęła budzić u Brytyjczyków ogromne kontrowersje i niechęć. Takie uczucia prowokowali sami muzycy. Niechęć i odraza przerodziły się w jawną nienawiść po nagraniu przez kapelę utworu "God Save the Queen", którego słowa są obrazoburczą parafrazą słów hymnu Wielkiej Brytanii. Pistolsi znaleźli się na czarnej liście - nie mogli grać koncertów, nikt nie chciał wydawać ich płyt.

Aura skandalu do tego stopnia towarzyszyła Sex Pistols nawet przed nagraniem "God Save the Queen", że kontrakt, który podpisali z wytwórnią EMI, został przez tę wytwórnię zerwany po około tygodniu. Następną umowę podpisano z A&M. Ta przetrwała... dzień. Zespół zarobił sporo pieniędzy na zerwanych kontraktach, jednak nie mógł nagrywać. W końcu zespół zaczął współpracować z wytwórnią Virgin.

Najbardziej charakterystyczne postaci Sex Pistols to Johnny Rotten oraz basista Sid Vicious, który nie był członkiem kapeli od samego początku. Obaj kojarzą się nierozłącznie z jednym zespołem, chociaż Rotten podjął się innych projektów muzycznych po rozwiązaniu Pistolsów. Sid zmarł na skutek przedawkowania heroiny w Nowym Jorku, w dniu, w którym prekursorzy punk-rocka zagrali ostatni koncert w swojej karierze, zakończony przez Rottena słynnym pytaniem: "Czy mieliście kiedyś wrażenie, że zostaliście oszukani?".

Sex Pistols nagrali jeden studyjny album - "Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols". Poza tym powstał jeszcze soundtrack do filmu "The Great Rock 'n' Roll Swindle" nakręconego przez muzyków i menadżera grupy - McLarena, wyreżyserowany przez Juliena Temple w 1980 roku. Pozostałe pozycje, które wymienia się w dyskografiach, to rozmaite kompilacje, a jedna ("Some Product") jest zapisem rozmów z zespołem.
Zobacz pełny opis
Zespół odbywał próby w sklepie swojego menedżera Malcolma McLarena. Sklep nazywał się "Sex", co stało się źródłem dla nazwy kapeli.
W 1996 roku Sex Pistols reaktywowali się w oryginalnym składzie, jednak ich trasa koncertowa "Filthy Lucre" została nieprzychylnie odebrana, więc muzycy zrezygnowali z dalszej współpracy.
Grupa działała w latach 1975-1978 (choć istniała zaledwie 26 miesięcy, przeszła do historii jako jedna z najbardziej wpływowych grup punkowych).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

wpisujcie swoje ulubione piosenki pistolsów.
moje to
1. God save the queen
2. anarchy inm U.K.

choć trzeba przyznać wprost, że talentu za wiele nie mieli, Sid nawet na basie nie umiał grać.
Sam Lemmy z Motorhead, stwierdził że Vicious się do tego nie nadaje. Trzeba przyznać, że
wkład w muzykę punkową mieli i są legendą gatunku. Lepsi byli Dead Kennedys czy The Clash.

Korzenie Punk Rocka...

użytkownik usunięty

... tkwią tak naprawdę w Stanach. Jeśli ktoś jest zorientowany w tematyce Punk Rockowej, to napewno słyszał o kapeli The Stooges (nawiasem mówiąc jednej z inspiracji Sex Pistols). Ta kapelka zaczęła grać muzykę osadzoną w takich klimatach jeszcze w końcówce lat 60-tych (czyli w momencie, w którym nikt nawet nie...

A poważnie, nie lubię trochę tych klimatów, ale szanuje gości za odwagę. Trochę jednak sami się wykończyli.

i zostawili go martwego w pokoju motelowym. Nie kiedy ta banda clownów się rozpadła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones