Sandra Oh 

8,2
7 295 ocen gry aktorskiej
Sandra Oh
Sandra Oh urodziła się i wychowała w Ottawie, Kanada. W wieku 4 lat zaczęła uczęszczać na lekcje baletu, a w wieku 10 lat dostała swoja pierwszą rolę w sztuce. W wieku 16 lat zaczęła profesjonalnie pracować w telewizji, teatrze i reklamach.

Po 3 latach nauki w prestiżowej National Theatre School of Canada, wybiła się z pośród 1000 innych pełnych ambicji i obiecujących studentów i otrzymała upragnioną tytułową rolę w filmie telewizyjnym stacji CBS- "The Diary of Evelyn Lau", na podstawie prawdziwej historii maltretowanej poetki, która uciekła z domu i skończyła jako uzależniona od narkotyków prostytutka w Vancouver. Ta rola przyniosła Sandrze nominację do Gemini (kanadyjski odpowiednik Emmy) dla Najlepszej Aktorki oraz nominację do 1994 Cannes FIPA d'Or dla Najlepszej Aktorki.

Oh wygrała swojego pierwszego Genie (kanadyjski Oscar) za główną rolę w "Double Happiness" (gorzko-słodka historia o osiągającej pełnoletność dziewczynie). W 1996 r. przeprowadziła się do Los Angele by zacząć pierwszy z 6 sezonów jako Rita Wu w komediowym serialu stacji HBO- "Arli$$". Za tą rolę Oh wygrała Cable Ace Award dla Najlepszej Aktorki Komediowej. Grała także w takich serialach jak: "Sześć stóp pod ziemią", "Further Tales of the City", "Potyczki Amy".
W 1999 r. otrzymała 2 w swojej karierze nagrodę Genie dla Najlepszej Aktorki, za rolę w filmie "Last Night" (kanadyjska produkcja o końcu świata).

Oh mogliśmy oglądać również na deskach teatru (nigdy nie pozostała obojętna wobec faktu, że to właśnie w teatrze stawiała swoje pierwsze kroki), w takich światowych premierach jak:"Dogeaters"Jessiki Hagedorn (La Jolla Playhouse) oraz "Stop Kiss" Diany Son (Joseph Papp's Public Theatre w Nowym Jorku)- za tą rolę otrzymała Theatre World Award.
Obecnie Oh planuje wystąpić w 3 niezależnych filmach:"Cake", "Wilby Wonderful" oraz "3 Needles". Nadal mieszka w Los Angeles.
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 lipca 1971

miejsce urodzenia: Nepean, Kanada

wzrost: 165 cm

Złoty Glob
Zdobyła 2 nagrody Złoty Glob, 3 inne nagrody oraz 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=47342>Alexander Payne</a> (01.01.2003 - 21.12.2006, rozwód)
W marcu 2008 roku była gospodarzem 28 ceremonii rozdania kanadyjskich nagród filmowych Genie (Genie Awards).
Ma siostrę Grace i brata Raya.
Była członkinią jury oceniającego filmy fabularne na Festiwalu Filmowym Sundance w 2008 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

nieważne jak ona wygląda, ważne jaką jest aktorką. A aktorką jest rewelacyjną. Każda grana przez nia postać jest zupełnie inna, a o to przecież chodzi. Porównajcie ją z np. Katherine Heigl albo Patrick'iem Dempsey. Heigl w 'Chirurgach', 'Wpadce' czy '27 sukinek' jest taka sama (niestety, bo bardzo ją lubię!). Tak samo...

więcej

Bez niej praktycznie nie oglądałabym Chirurgów, albo inaczej, gdyby nie ona to nie
zakochałabym się w tym serialu. Uwielbiałam ją jako stażystkę i teraz też jest świetna, ale
brakuje mi tych momentów kiedy Cristina lata po Seattle Grace Marcy Death i szuka
kardiochirurgicznych przypadków. Brakuje mi jej żądzy...

Czy jest aż tak wybitna ?

użytkownik usunięty

Nie wiem kto to ale uznanie jest za najwybitniejszą aktorkę to chyba gruba przesada .Z drugiej strony znając poziom tych którzy tu oceniają nie dziwię się

Kapitalna aktorka, jedna z najlepszych w tym filmie (doświadczenie teatralne Sandry Oh zrobiło swoje!). A do tego jej azjatycka uroda sprawiają, że bez niej serial dużo by stracił.
Mogę się założyć, że w życiu prywatnym jest świetną inteligentna dowcipną i pełną uroku osobistego osobą.

Pojawia się w piątym odcinku pierwszego sezonu "Six Feet Under" pt. "An Open Book" w 47 minucie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones