Sarah Haden

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/41190/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":53,"rate":6.981132075471698,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,0
53 oceny gry aktorskiej
Sara Haden
Amerykańska aktorka filmowa.
Urodziła się 17 listopada 1899 roku (czasami podawany jest  rok 1897) w Galveston w Teksasie jako Sarah Haden. Była córką innej aktorki, Charlotte Walker, która grywała w filmach niemych i wczesnych dźwiękowych. Dzięki swojej fizys grywała niemal tylko role charakterystyczne. Pracę aktorską rozpoczęła w teatrze w Walter Hampden's Shakespearean Repertory Company.
Debiutowała na srebrnym ekranie w roku 1934 (rok po tym, jak jej matka zrezygnowała z pracy w filmie) u boku Katharine Hepburn w filmie "Raptus". Później podpisała kontrakt z MGM i w końcu lat 30. ubiegłego wieku grywała drobne role w wielu filmach. Szczególnie zapamiętaną jest rola w serii o Andym Hardym, gdzie gwiazdą był Mickey Rooney. Grała w tym cyklu starą pannę, ciotkę głównego bohatera, Milly Forrest.
Haden wystąpiła w takich znaczących filmach jak: "Mała biedna dziewczynka", "Sklep na rogu", "Kobieta roku", "Żona biskupa". Grała też w telewizji, między innymi w serialu "Bonanza".
Haden ostatni raz pojawiła się w filmie w roku 1958, ale jej aktywność w telewizji nadal była znaczna, aż do roku 1965, kiedy to wystąpiła gościnnie w serialu "Doktor Kildare".
Była najbardziej znana z odtwarzania postaci nieugiętych, występów w rolach pozbawionych humoru, surowych bohaterek obrazów filmowych, jak ścigająca wagarowiczów Agatha Mogan w "Mojej gwiazdeczce", ale grywała też sympatyczniejsze osoby, na przykład uroczą nauczycielkę - Miss Pipps, w komedii "Come Back, Miss Pipps".
Była zamężna z aktorem Richardem Abbottem. W roku 1948 wzięli rozwód.
Zmarła w roku 1981 w Los Angeles.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 listopada 1899

data śmierci: 15 września 1981

miejsce urodzenia: Galveston, Teksas, USA

wzrost: 169 cm

mąż <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=239869>Richard Abbott</a> (1921-1948; rozwód)
Zmarła w Los Angeles (Kalifornia, USA). Została pochowana na cmentarzu Old City Cemetery w Galveston (Teksas, USA).
Jej matką jest Charlotte Walker.

forum osoby Sara Haden

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum