Katharine Hepburn 

Katharine Houghton Hepburn

8,8
5 034 oceny gry aktorskiej
Katharine Hepburn
Urodzona 12 maja 1907 roku w rodzinie doktora i feministki. Kiedy jej 14-letni brat zmarł w tragicznych okolicznościach, Katharine zamknęła się w sobie. Używała jego daty urodzenia, 8 listopada, jako własnej. Wydarzenie to odcisnęło na jej psychice tak ogromne piętno, że nie była w stanie odnaleźć się w szkolnym środowisku wśród rówieśników, dlatego uczyła się w trybie indywidualnym. Potem zdecydowała, że będzie uczęszczała do Bryn Mawr College, gdzie podjęła decyzję, że zostanie aktorką. Szybko dostała się na Broadway, a po kilku scenicznych sukcesach wypatrzyli ją spece od młodych talentów. Po castingu wygrała rolę w "A Bill of Divorcement" i podpisała kontrakt z firmą RKO. Już w 1933 roku pojawiła się w "Małych kobietkach" i "Porannej chwale", która przyniosła jej pierwszego Oscara.

Nie chciała być typowo kobieca, nosiła spodnie zamiast spódnic i odmawiała noszenia make-up'u. Nie odpowiadając stereotypom, wróciła na Broadway, a potem znów pojawiała się na ekranie. Jednak kolejne filmy nie były już tak udane. Tylko rola w "Alice Adams" z 1935 roku przyniosła jej 2 nominację do Oscara. W 1938 roku pojawiła się na scenie w "Filadelfijskiej opowieści", która okazała się dużym sukcesem. Hepburn wykupiła prawa do jej ekranizacji. Mimo, że była jedną z kandydatek do roli Scarlett O'Hary, sceptycznie podchodziła do propozycji jej zagrania. W 1940 roku natomiast na ekrany kin weszła filmowa wersja "Filadelfijskiej opowieści" w reżyserii George'a Cukora, która stała się hitem i przyniosła Katharine kolejną nominację do Oscara. W filmie "Kobieta roku" u jej boku pojawił się Spencer Tracy, który stał się jej częstym partnerem, i to nie tylko filmowym, ale i życiowym. Mimo że Tracy i Hepburn nigdy nie zalegalizowali swego związku, trwał on aż do jego śmierci w 1967 roku. 

Rola w "Afrykańskiej królowej" w 1951 roku przyniosła Kate następną nominację do Oscara. Lata 50. to dla Hepburn lata kolejnych triumfów. W 1959 roku pojawia się u boku Elizabeth Taylor w "Nagle, ostatniego lata" i otrzymuje kolejną nominację. W 1967 roku szczęście przeplata się z tragedią. Spencer Tracy i Katharine grają razem w "Zgadnij kto przyjdzie na obiad", za który oboje otrzymują nominację. Katharine wygrywa, ale triumfuje przez łzy-w kilka tygodni po nakręceniu filmu miłość jej życia umiera. W 1968 roku nakręca "Lwa w zimie" i drugi rok z rzędu triumfuje na rozdaniu nagród Akademii. Kontynuuje swoją owocną karierę. W 1981 roku pojawia się w "Nad złotym stawem". W późniejszych latach pojawiała się na ekranie coraz rzadziej. Zmarła 29 czerwca 2003 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 12 maja 1907

data śmierci: 29 czerwca 2003

miejsce urodzenia: Hartford, Connecticut, USA

wzrost: 171 cm

Oscar
Zdobyła 4 nagrody Oscar, 8 innych nagród oraz 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Ludlow Ogden Smith (12.12.1928 - 02.05.1934, rozwód)
W 1928 roku ukończyła filozofię i historię w Bryn Mawr College w Bryn Mawr (Pensylwania, USA).
Była jedną z poważnych kandydatek do roli Scarlett O'Hary w "Przeminęło z wiatrem".Ostatecznie obsadzona została Vivien Leigh.
Przez wiele lat za datę swoich urodzin podawała 8 listopada 1909 roku. W rzeczywistości była to data urodzin jej ukochanego brata, Toma, który zginął tragicznie, gdy Katherine miała 14 lat. Nie ujawniała tej tajemnicy nawet przed najbliższymi przyjaciółmi. Zrobiła to dopiero pod koniec życia.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

...tytułu posiadaczki najgorszego profilowego zdjęcia na filmwebie.
Brawo dla redakcji...

jw

Quo vadis Filmweb?

Jedna z największych legend w historii kina

Zobaczyłem ją w filmie "Zgadnij kto przychodzi na obiad", gdzie była już nieco starsza i jej twarz wydała mi się bardzo znajoma. Po czym sprawdziłem na filmwebie i okazało się, że nie obejrzałem z nią żadnej innej produkcji (wstyd, ale to swoją drogą... :P). Niewątpliwie kobita musiała mieć jakąś sobowtórkę, bo...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones