Katharine Houghton Hepburn

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/43455/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":3532,"rate":8.88193657984145,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,9
3 532 oceny gry aktorskiej
Katharine Hepburn
Urodzona 12 maja 1907 roku w rodzinie doktora i feministki. Kiedy jej 14-letni brat zmarł w tragicznych okolicznościach, Katharine zamknęła się w sobie. Używała jego daty urodzenia, 8 listopada, jako własnej. Wydarzenie to odcisnęło na jej psychice tak ogromne piętno, że nie była w stanie odnaleźć się w szkolnym środowisku wśród rówieśników, dlatego uczyła się w trybie indywidualnym. Potem zdecydowała, że będzie uczęszczała do Bryn Mawr College, gdzie podjęła decyzję, że zostanie aktorką. Szybko dostała się na Broadway, a po kilku scenicznych sukcesach wypatrzyli ją spece od młodych talentów. Po castingu wygrała rolę w "A Bill of Divorcement" i podpisała kontrakt z firmą RKO. Już w 1933 roku pojawiła się w "Małych kobietkach" i "Porannej chwale", która przyniosła jej pierwszego Oscara.

Nie chciała być typowo kobieca, nosiła spodnie zamiast spódnic i odmawiała noszenia make-up'u. Nie odpowiadając stereotypom, wróciła na Broadway, a potem znów pojawiała się na ekranie. Jednak kolejne filmy nie były już tak udane. Tylko rola w "Alice Adams" z 1935 roku przyniosła jej 2 nominację do Oscara. W 1938 roku pojawiła się na scenie w "Filadelfijskiej opowieści", która okazała się dużym sukcesem. Hepburn wykupiła prawa do jej ekranizacji. Mimo, że była jedną z kandydatek do roli Scarlett O'Hary, sceptycznie podchodziła do propozycji jej zagrania. W 1940 roku natomiast na ekrany kin weszła filmowa wersja "Filadelfijskiej opowieści" w reżyserii George'a Cukora, która stała się hitem i przyniosła Katharine kolejną nominację do Oscara. W filmie "Kobieta roku" u jej boku pojawił się Spencer Tracy, który stał się jej częstym partnerem, i to nie tylko filmowym, ale i życiowym. Mimo że Tracy i Hepburn nigdy nie zalegalizowali swego związku, trwał on aż do jego śmierci w 1967 roku. 

Rola w "Afrykańskiej królowej" w 1951 roku przyniosła Kate następną nominację do Oscara. Lata 50. to dla Hepburn lata kolejnych triumfów. W 1959 roku pojawia się u boku Elizabeth Taylor w "Nagle, ostatniego lata" i otrzymuje kolejną nominację. W 1967 roku szczęście przeplata się z tragedią. Spencer Tracy i Katharine grają razem w "Zgadnij kto przyjdzie na obiad", za który oboje otrzymują nominację. Katharine wygrywa, ale triumfuje przez łzy-w kilka tygodni po nakręceniu filmu miłość jej życia umiera. W 1968 roku nakręca "Lwa w zimie" i drugi rok z rzędu triumfuje na rozdaniu nagród Akademii. Kontynuuje swoją owocną karierę. W 1981 roku pojawia się w "Nad złotym stawem". W późniejszych latach pojawiała się na ekranie coraz rzadziej. Zmarła 29 czerwca 2003 roku.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 12 maja 1907

data śmierci: 29 czerwca 2003

miejsce urodzenia: Hartford, Connecticut, USA

wzrost: 171 cm

Oscar
Zdobyła 4 nagrody Oscar, 9 innych nagród i 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za film Nad złotym stawem w roku 1982 Oscar Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za film Lew w zimie w roku 1969 Oscar Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za film Zgadnij, kto przyjdzie na obiad w roku 1968 Oscar Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za film Poranna chwała w roku 1934 BAFTA Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za film Nad złotym stawem w roku 1983 BAFTA Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za filmy Zgadnij, kto przyjdzie na obiad, Lew w zimie w roku 1969 Złota Palma Najlepsza aktorka za film U kresu dnia w roku 1962 Emmy Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym za film Love Among the Ruins w roku 1975 David di Donatello Najlepsza aktorka zagraniczna za film Zgadnij, kto przyjdzie na obiad w roku 1968
mąż Ludlow Ogden Smith (12.12.1928 - 02.05.1934, rozwód)
W 1928 roku ukończyła filozofię i historię w Bryn Mawr College w Bryn Mawr (Pensylwania, USA).
Była jedną z poważnych kandydatek do roli Scarlett O'Hary w "Przeminęło z wiatrem".Ostatecznie obsadzona została Vivien Leigh.
Przez wiele lat za datę swoich urodzin podawała 8 listopada 1909 roku. W rzeczywistości była to data urodzin jej ukochanego brata, Toma, który zginął tragicznie, gdy Katherine miała 14 lat. Nie ujawniała tej tajemnicy nawet przed najbliższymi przyjaciółmi. Zrobiła to dopiero pod koniec życia.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych