James Stewart I

James Maitland Stewart

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":8973,"rate":8.534380920539396,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":16,"rate":8.3125,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":9,"rate":7.222222222222222,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,5
8 973 oceny gry aktorskiej
James Stewart I
James Stewart początkowo miał zostać architektem. ale dzięki szczęśliwemu przypadkowi trafił na studia aktorskie w Massachusetts, gdzie poznał innego wielkiego aktora, Henry Fondę. Na ekranie debiutował w 1934 roku małą rolą w filmie "Art Trouble". Bardzo ważne dla jego dalszej kariery było spotkanie z reżyserem Frankiem Caprą. W jego dramacie politycznym oskarżających polityków o korupcję - "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" zagrał tytułową rolę, która przyniosła mu ogromną popularność. Kolejnym wielkim sukcesem Jamesa okazała się komedia "Opowieść filadelfijska" George'a Cukoraza, za którą dostał pierwszego Oscara.

W 1941 roku po ataku na Pearl Harbor wstąpił do Air Force i odbył z nimi kilkanaście lotów nad Europą. Do Hollywood powrócił w 1946 roku, wystąpił wtedy w kolejnym filmie Capry "Wspaniałe życie". Ten wspaniały come back przyniósł mu kolejną nominację do Oscara. Kolejne lata to występy w westernach Anthony Manna: "Winchester73", "Zakole rzeki", "The Naked Spur" i "Mściciel z Laramie". Niemal równolegle, nawiązał współpracę z kolejnym znanym reżyserem, Alfredem Hitchcockiem, co zaowocowało znakomitymi filmami "Lina", "Okno na podwórze", "Człowiek, który wiedział za dużo" i "Zawrót głowy".

Lata pięćdziesiąte były najlepszym okresem w karierze aktora. Oprócz wspomnianych tytułów wziął jeszcze udział w tak klasycznych pozycjach jak: "Złamana strzała", "Największe widowisko świata", "The Spirit of St. Louis" czy "Anatomia morderstwa". Następna dekada nie była już tak udana. Spędził ją grając w wielu filmach nie potrafiących odpowiednio wykorzystać talentu Stewarta jak chociażby "Weź ją, jest moja" czy "Droga Brigitte". Pomimo to, nadal cieszył się ogromną popularnością i zaliczany był do najbardziej kasowych gwiazd Hollywood. 

Po przekroczeniu sześćdziesiątego piątego roku życia aktor zwolnił tempo i zaczął rzadziej pokazywać się na ekranie, choć obecny był w świecie kina aż do początku lat 90. Najczęściej grywał role nieśmiałych idealistów, chcących zmienić świat na lepsze. Zmarł w 1997 roku, pozostawiając po sobie dorobek składający się z ponad 90 filmów.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 maja 1908

data śmierci: 2 lipca 1997

miejsce urodzenia: Indiana, Pensylwania, USA

wzrost: 192 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 9 innych nagród i 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Gloria Stewart (09.08.1949 - 16.02.1994, jej śmierć), bliźniaczki: Judy i Kelly (ur.07.05.1951)
Pierwszy aktor, który wstąpił w szeregi armii podczas II wojny światowej, rok przed zbombardowaniem Pearl Harbor. Z początku odmówiono mu wstępu do sił lotniczych ponieważ ważył za mało. Namówił jednak oficera rekrutującego aby zignorował on ten fakt.
W 1961 roku przyjmował Honorowego Oscara w imieniu swego przyjaciela, obłożnie już wtedy chorego Gary'ego Coopera.
Wraz z Bobem Hopem był gospodarzem Gali Oscarowej w 1958 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych