Stephen Frears 

Stephen Arthur Frears

7,2
1 563 oceny pracy reżysera
Stephen Frears
Urodzony w 1941 Stephen Frears pochodzi z wyższej klasy średniej, co w kastowej Wielkiej Brytanii nie jest bez znaczenia. Jak przystało na chłopaka ze swojego środowiska skończył prawo w Cambridge. Po studiach jednak, zamiast szukać sobie kancelarii, zaczął kręcić się przy teatrze. Kręcił się, aż się wkręcił - i to nie byle gdzie, bo do Royal Court Theatre. Tak się złożyło, że w tym najszacowniejszym z brytyjskich teatrów pracowali wówczas najciekawsi filmowcy z Wysp. Młodego człowieka dostrzegł Karel Reisz, który właśnie szukał asystenta. Wkrótce Frears oprócz mistrza poznał także Alberta Finney'a, Lidnsey'a Andersona i innych Młodych Gniewnych, z którymi w następnych latach miał okazję współpracować na scenie.
Frears debiutował w kinie w 1971 roku kryminałem Gumshoe z udziałem swojego kolegi Finneya. Film został dobrze przyjęty, ale nie wywołał deszczu propozycji. Na długie lata Frears zajął się teatrem i, przede wszystkim, telewizją. Brytyjska tv była kuźnią talentów, a w czasie ekonomicznego kryzysu lat 70. gwarantowała o wiele większe artystyczne możliwości niż kulejąca kinematografia Zjednoczonego Królestwa.
Na duży ekran Stephen Frears powrócił dopiero po kilkunastu latach od debiutu - ale za to hukiem. W 1984 do kin weszło sensacyjne Uderzenie, a zaraz potem Moja piękna pralnia. Ten drugi film był przełomem w karierze reżysera. Frears zrealizował go we współpracy z Hanifem Kureishi.
Kolejny film Frearsa - "Niebezpieczne związki" otrzymał sześć nominacji do Oscara, zdobywając tę zaszczytną nagrodę w kategorii scenariusza, będącego adaptacją (Christopher Hampton), kierownictwa artystycznego i kostiumów.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 czerwca 1941

miejsce urodzenia: Leicester, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 170 cm

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 19 innych nagród oraz 45 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Mary-Kay Wilmers (rozwód), 2 dzieci: Sam i Will; 2. Anne Rothenstein (od 1992), 2 dzieci: Frankie i Lola
Stephen Frears ukończył prawo na Uniwersytecie Cambridge w Cambridge (Anglia, Wielka Brytania).
Przewodniczył jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 2000 roku.
W 2007 roku był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

TOP

użytkownik usunięty

1. Niewidoczni - 8/10
2. Wykonać wyrok - 7/10
3. Przeboje i podboje - 7/10
4. Królowa - 6/10
5. Naciągacze - 5/10
6. Nadstaw uszu - 5/10

Wielkie uznanie za dobór obsady do "Przypadkowego bohatera".

Strasznie nierówne ma te filmy. Raz świetny film, za drugim razem klapa. I tak ciągle.

Dodawajcie posty kiedy natraficie na jakiś jego film w programie TV.

To świetny reżyser !!! Najpierw "Niewidzialni" potem "Pani Henderson" a teraz 'Królowa" !!! szkoda tylko że nie jest znany :/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones