Stephen KingI

Stephen Edwin King

8,4
5 987 ocen materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby Stephen King
mikolajfcb

Warner Bros po premierze ''Doktora Sen '' planował zekranizować obie części jednocześnie .King miał dostać pieniądze za wykupienie praw autorskich tylko za 2 część .
Bros w 1980 roku wykupił prawa do ''Lśnienia'' dla Kubricka ,twierdził ,że nadal je ma ,ale tak nie jest .
Prawa autorskie już dawno wygasły ,powstała kłótnia między Warner Brosem a Kingiem .King wygrał bo miał rację ,oświadczył ,że praw autorskich nie sprzeda .
Fragment wywiadu ze Stephenem Kingiem
,,Czy czekam gorliwie na to ,co się z tym stanie ? Nie.
Trzeba się jeszcze zastanowić nad tym, jakimi prawami Warner Bros wciąż dysponuje. 'Lśnienie to tak stara książka ,że teraz prawa autorskie znowu należą do mnie. Prawdopodobnie prawa do filmu się przedawniły - więc zobaczymy co z tego wyniknie. Sprawdzamy to. Nie mówię, że powstrzymałbym cały projekt, jestem raczej miłym gościem. Lubię pozwalać ludziom rozwijać pewne sprawy. Zawsze ciekawi mnie, co z tego wyniknie. Ale wiesz co ? Byłbym równie zadowolony, gdyby nie wynikło z tego nic. ''


Gdyby teraz miał powstać filmowy ''Doktor Sen '' najpierw powinna powstać ekranizacja ''Lśnienia'' . Dlaczego ? To by było tak cholernie wyrwane z kontekstu ,że widzowie nie wiedzieliby o co chodzi.

A jak dobrze wiemy to co zrobił Kubrick jest do niczego niepodobne :) .

OptimusPrimefilmaniak

Sprawa odbioru starego filmu "Lśnienie" jest chyba jak zawsze mocno indywidualna. Problemem przy kontynuacji może być to, że trudno w miarę wiernie to zrobić jeśli Kubrick np. uśmiercił jednego z bohaterów wbrew temu, co jest w książce. Osobiście jestem za tym, aby oba filmy powstały od nowa. Chociażby dlatego, że dzisiaj istnieją takie możliwości w efektach specjalnych, których chyba nie było 30 lat temu i co jest u Kubricka widoczne. Jego "Lśnienie" jest ubogie pod tym względem, a są to sceny dla bohaterów istotne. Włączając w to oczywiście eksplozję Panoramy, która z pewnych względów w filmie też została nazwana inaczej.

mikolajfcb

https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/nr+1+polski-50458

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones